Nie tylko Łódź się wyludnia. Fatalne dane dla całego województwa

i

Autor: Wikipedia,GUS/print screen

Demografia

Nie tylko Łódź się wyludnia. Fatalne dane dla całego województwa

2024-09-03 17:45

Łódzkie jest jednym z najszybciej wyludniających się województw w Polsce. Z najnowszych danych GUS wynika, że zajmujemy drugie miejsce w kraju pod względem spadku liczby ludności. Młodzi wyjeżdżają z regionu, a może jest to efekt niechęci do rodzenia dzieci? Porozmawialiśmy na ten temat z profesorem Piotrem Szukalskim z Uniwersytetu Łódzkiego.

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące liczby ludności w Polsce. Statystyki GUS wyraźnie pokazują, że wyludnia się nie tylko Lódź, ale całe województwo. Pod względem spadku liczby ludności zajmujemy drugie miejsce w kraju. W poprzednim roku nasz region „zmniejszył się” o 15 964 osoby. Pierwsze miejsce w kraju zajęło liczne województwo śląskie, które zanotowało spadek ludności o 26 572 osoby. Na podium znalazło się województwo lubelskie, które zmniejszyło się o 13 590 osób. O ile pierwsze miejsce Śląska nie zaskakuje, w końcu to drugie najliczniejsze województwo w kraju, to druga lokata regionu łódzkiego, szóstego pod względem populacji, już tak.

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, większe ludnościowo regiony nie notują tak wysokich spadków z dwóch powodów.

- Tak się składa, że większe województwa, jak mazowieckie oraz wielkopolskie, mają zdecydowanie lepszą sytuację od naszego z uwagi na znacząco młodszą strukturę wieku oraz dodatnie salda migracji. Dlatego większe regiony wyprzedają nas, a raczej można powiedzieć, że są w tyle pod względem spadku ludności – mówi prof. Szukalski.

Wsie w Łódzkiem coraz mniej liczne

Najnowsza publikacja GUS pokazuje, że spadek populacji w miastach jest mniejszy niż na wsiach. W poprzednim roku ludność Łodzi zmniejszyła się o 6 429 osób, ale ubytek we wszystkich miastach regionu wyniósł 6 688 osób. Tymczasem na wsiach GUS odnotował spadek ludności wynoszący 9 276 osób. Czy to efekt starzenia się społeczeństwa i niechęci do rodzenia dzieci, czy może migracji młodych?  

- Już niestety doszliśmy do takiego etapu, że większy wpływ ma jednak ujemny przyrost naturalny, ale jeśli spojrzymy na dane dotyczące powiatów, to będzie różnie. W przypadku obszarów wiejskich ważnym czynnikiem jest silny odpływ młodzieży, która wyjeżdża niestety poza region – wyjaśnia demograf z UŁ.

Przyglądając się danym bardziej szczegółowym, region łódzki nie wypada najgorzej. Profesor Szukalski podkreśla, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza liczba ludności w 18 powiatach w Polsce zmniejszyła się o co najmniej 20 proc. Do tych 18 powiatów zalicza się tylko jeden powiat z naszego regionu – kutnowski.

- Niewiele lepiej jest oczywiście w przypadku samego miasta Łodzi. Ale należy podkreślić, że to nie jest coś, co występuje tylko w województwie łódzkim – wskazuje ekspert. - Z drugiej strony suburbanizacja sprawia, że 4 powiaty okalające Łódź są w całkiem niezłej sytuacji. To znaczy spadek ludności jest w nich niewielki albo występuje wręcz niewielki wzrost, jak w przypadku powiatu łódzkiego wschodniego. Można powiedzieć, że sytuacja 4 obważankowych powiatów jest całkiem niezła. Specyfika województwa łódzkiego jest taka, że tracimy populację. Traci przede wszystkim Łódź, która odpowiada z reguły za prawie połowę spadku ludności, ale po części jest to kosztem tego, że łodzianie wyjeżdżają na tereny podmiejskie.

***

To najmniejsze miasto w Łódzkiem pod względem ludności

Quiz tylko dla mądrych ludzi. Masz odwagę się sprawdzić?

Pytanie 1 z 20
Na początek pytanie z geografii. Jaka jest powierzchnia Europy?
Europa
Seniorzy kręcą film we Wrocławiu