Aby osoby niepracujące mogły bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej, powinny zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego ubezpieczonych członków rodziny. Do własnego ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić zarówno swoje dziecko, jak również dziecko współmałżonka, dziecko przysposobione oraz dziecko obce, dla którego jest się opiekunem prawnym.
- Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym dopóki nie skończy 18 lat. Jeśli uczy się dalej w szkole, na uczelni lub jest na studiach doktoranckich, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu dopóki nie skończy 26 lat – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przy rodzicu bez ograniczenia wieku.
Poza dziećmi do własnego ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić też współmałżonka, mieszkających z nami rodziców i dziadków, a także wnuki. Wnuczek może być zgłoszony do ubezpieczenia przez któregoś z dziadków, jeśli żadne z jego rodziców nie jest objęte obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym i nie prowadzi działalności gospodarczej.
Polecany artykuł:
Aby członek rodziny mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, wystarczy jedno zgłoszenie.
- Robi się to bardzo prosto – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis. - Jeżeli ktoś ma swojego pracodawcę, to właśnie on zgłasza członka naszej rodziny do ubezpieczenia, wtedy gdy go o to poprosimy. Gdy ktoś prowadzi własną działalność, wtedy sam zgłasza członka rodziny do swojego ubezpieczenia.
Gdy zgłoszony do ubezpieczenia członek rodziny uzyska prawo do własnego ubezpieczenia (np. gdy podejmie pracę), trzeba go ze swojego ubezpieczenia wyrejestrować. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności, które powodują konieczność wyrejestrowania.
- Należy to zgłosić swojemu pracodawcy lub zrobić samemu, gdy prowadzimy swoją firmę – mówi Iwona Kowalska-Matis.