Tak powstaje prototyp rękawicy!

i

Autor: Kinga Baryga

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli jednorazową rękawice do rehabilitacji!

2021-03-04 17:24

​Chcą opracować pierwsze w Polsce jednorazowe narzędzie do rehabilitacji dłoni. Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej rozpoczął badania nad stworzeniem spersonalizowanej rękawicy do rehabilitacji. W jaki sposób będzie on pomagał chorym?

To urządzenie będzie spersonalizowane do potrzeb konkretnego pacjenta.Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej rozpoczął badania nad stworzeniem spersonalizowanej rękawicy do rehabilitacji.W jaki sposób będzie on pomagał chorym? Odpowiada dr Igor Zubrzycki z Politechniki Łódzkiej.

- Chcemy opracować pierwsze w Polsce jednorazowe narzędzie do rehabilitacji dłoni oraz system pozwalający na przygotowanie personalizowanej rehabilitacji. Innowacyjne narzędzie powstanie dzięki wykorzystaniu osiągnięć robotyki miękkiej i sztucznej inteligencji. Kluczową jego cechą będzie dostosowanie do fizjonomii i potrzeb pacjenta, co zostanie osiągnięte za pomocą jednorazowych, biodegradowalnych i spersonalizowanych aktuatorów. Zastosowanie robotów miękkich o małej liczbie stopni swobody jako jednorazowych elementów urządzenia umożliwi obniżenie kosztów rehabilitacji. Ich używanie w warunkach szpitalnych nie będzie też wymagało każdorazowego mycia i sterylizacji.

Projekt zakłada wykonanie dwóch głównych zadań. Pierwsze dotyczy opracowania CAD dla fizjoterapeuty. Będą to narzędzia do pomiaru dłoni wsparte sztuczną inteligencją, służące do personalizowania urządzenia i planowania rehabilitacji przez fizjoterapeutów. Drugą część stanowi opracowanie technologii powstawania jednorazowych elementów (aktuatorów) pozwalających na skuteczne wsparcie terapii, ich sterowania i interfejsów, a także rozwiązań do ich prostego i szybkiego mocowania do dłoni pacjenta - tłumaczy dr inż. Igor Zubrycki lider zespołu badawczego.

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej zapowiadają, że w ciągu dwóch lat prototyp urządzenia będzie testowany w szpitalu.