- Za odmowę udziału w Spisie Powszechnym grozi kara grzywny - przypomina Główny Urząd Statystyczny. - Na policję trafiło już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia!
Tak jest. Niektórzy Polacy zapomnieli najwyraźniej, że udział w spisie to ich obowiązek. Dlatego pamiętajcie - nigdy nie odmawiajcie rachmistrzowi udziału w Spisie Powszechnym.
- Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni lub przyjdzie do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi! - przestrzega GUS.
Spis powszechny ma na celu zebranie informacji o stanie i strukturze ludności w Polsce.
Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Dane spisowe służą do konstruowania operatów losowania dla reprezentacyjnych badań społecznych, dlatego też tak ważne jest posiadanie przez GUS aktualnego operatu (wykazu mieszkań i budynków), będącego podstawą do losowania prób do badań przeprowadzanych w okresach między spisowych. Dodatkowo, prowadzone przez statystykę publiczną coroczne badania bilansowe weryfikowane są wynikami spisów.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami:
- metodą samospisu internetowego (CAWI)
- metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
- metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś nie jest w stanie dokonać samospisu, pomogą mu w tym rachmistrzowie spisowi.
Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99.