Takiej suszy nie było od dekad. Region łódzki znajduje się na obszarze szczególnie narażonym na brak opadów i wody.
- Brak wody szczególnie silnie odczuje zieleń w centrum miasta, zwłaszcza drzewa młode i niedawno posadzone. Przygotowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy, uwzględniający ograniczenia w zużyciu wody. Zakłada on więcej podlewania i mniej koszenia. Mamy poradnik dla właścicieli ogrodów, jak zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie oraz program adopcji drzewa, do którego może się włączyć każdy chętny, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.
Plan walki miasta z suszą obejmuje:
- dodatkowe podlewanie najbardziej zagrożonej zieleni w centrum miasta,
- zwiększenie akcji podlewania młodych nasadzeń
- wygospodarowanie dodatkowych środków na przeciwdziałanie skutkom suszy
- akcja adoptuj drzewko - zachęcamy mieszkańców, instytucje i firmy z Łodzi o zajęcie się młodymi drzewami lub krzewami w swojej okolicy, każdy może się zgłosić do ZZM – w razie potrzeby udostępnimy wodę
- poradnik dla posiadaczy własnych ogrodów - doradzimy jak urządzić ogród tak, aby zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie,
standardy pielęgnacji trawników i łąk - nie kosimy w trakcie suszy, namawiamy do tego samego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe
- projektowanie inwestycji miejskich z uwzględnieniem retencji, gatunków roślin odporniejszych na zmiany klimatu, systemów nawadniających.
Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni opady deszczu, to przyniesie przyrodzie tylko chwilową ulgę, głównym problemem jest obniżenie poziomu wód powierzchniowych.