dentysta

i

Autor: pixels

Zdrowie

Nadchodzą zmiany u stomatologów. Te plomby będą całkowicie zakazane

2024-02-19 13:18

Obecnie plomby z amalgamatem są zakazane w leczeniu zębów u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży. Teraz negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie, na mocy którego mieszanina rtęci, srebra, cyny i miedzi będzie całkowicie zakazana w leczeniu zębów we wszystkich krajach UE. Przepisy wejdą w życie od 2025 roku.

Plomby z amalgamatem będą zakazane dla wszystkich

Do tej pory plomby z amalgamatu - czyli mieszaniny rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi - były zakazane w leczeniu zębów u dzieci, młodzieży do 15. roku życia i kobiet w ciąży. Na grunt polskiego prawa wdrożono bowiem przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r., które zabraniają państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u wymienionych grup pacjentów, a także obligują kraje członkowskie do całkowitego wycofania amalgamatu do 2030 roku.

W Polsce od 2022 roku wypełnienia z amalgamatu zostały wycofane z listy świadczeń finansowych przez NFZ. Od tej pory Fundusz finansuje jedynie plomby chemoutwardzalne, światłoutwardzalne i glassjonomery. Srebrne plomby nie zniknęły całkowicie z usług oferowanych przez stomatologów, niemniej niewielu pacjentów się na nie decyduje, a już wkrótce będą całkowicie zakazane i wiele wskazuje na to, znacznie wcześniej niż planowano.

Rtęć od 2026 roku odejdzie w zapomnienie

W lutym 2024 roku negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli tymczasowe porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania stosowania amalgamatu dentystycznego, a także zakazu produkcji, importu i eksportu wielu produktów z dodatkiem rtęci. Zgodnie z nim 1 stycznia 2025 roku amalgamat ma zostać całkowicie wycofany z usług dentystycznych w krajach UE, chyba, że stomatolog uzna jego zastosowanie za bezwzględnie konieczne. Z kolei od 2026 roku ma zostać wprowadzony zakaz produkcji i importu, który obejmie także lampy zawierające rtęć. Porozumienie ma charakter tymczasowy do czasu formalnego przyjęcia przez Radę i Parlament Europejski.

Lekarze z Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali ukraińskie bliźnięta

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia