Nadchodzą duże zmiany w sklepach?
W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został opublikowany projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych. Kancelaria premiera poinformowała, że rząd chce zapewnić konsumentom łatwy dostęp do polskich, lokalnych produktów.
- Dlatego proponujemy wprowadzenie „lokalnej półki” w sklepach. To maksymalne skrócenie drogi transportowania produktów od pola do stołu. Dzięki temu pomijamy pośredników, a cały zysk trafi do polskiego rolnika - podkreślono.
Projekt ma zostać przyjęty obiegowo po uwzględnieniu uwag technicznych. Jak wyjaśniła KPRM, celem nowych przepisów jest m.in. zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych, rodzimych produktów. Chodzi też o skrócenie łańcucha dostaw żywności.
- Przyczyni się do większej odporności dostaw na kryzysy oraz zapewni bezpieczeństwo żywnościowe na poziomie lokalnym - zaznaczono.
Kancelaria przekazała, że dzięki "lokalnej półce" w sklepach miałyby się pojawić takie produkty jak: owoce i warzywa, mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne oraz pieczywo, w następującej kolejności - w ramach powiatu i powiatów przyległych; w ramach województwa i województw do niego przyległych; w ramach województw przyległych do województw przyległych.
Nowe przepisy mają też zobowiązać sprzedawców żywności do prowadzenia w hurtowniach kampanii edukacyjno-informacyjnych w zakresie produktów lokalnych co najmniej raz w roku.
W sklepach mają się pojawić nowe oznaczenia
"Lokalna półka" ma sprawić ponadto, że na produktach umieszczane będą grafiki przedstawiające flagę Polski.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2023 r.