Mpox. Czym jest i w jaki sposób można się zarazić?
Mpox (dawniej: małpia ospa) jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez wirusa Monkeypox virus (MPXV) przenoszonego najczęściej przez drobne ssaki. Występuje on głównie w lasach tropikalnych w zachodniej i środkowej Afryce, ale w ostatnim czasie zauważono coraz więcej przypadków również w Europie. Pierwszym krajem naszego kontynentu, który potwierdził pacjenta z mpox była Szwecja.
Choroba ta jest mocno zakaźna i przenosi się przez bliski kontakt. Charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co może być trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.
W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Stało tak się po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat. Obecna epidemia, spowodowana przez wirusa odmiany klad 1b, rozpoczęła się w Demokratycznej Republice Konga.
Polecany artykuł:
Mpox w Europie. Kolejny kraj z przypadkiem zakażenia
We wtorek, 22 października, poinformowano o kolejnym przypadku zakażenia wirusem mpox w Europie. Pacjenta z mpox zdiagnozowano w Niemczech.
"Pacjentem jest 33-letni mężczyzna, który został odizolowany po przyjęciu do szpitala w Kolonii 12 października" – podało ministerstwo zdrowia landu Nadrenia Północna-Westfalia.
Szczegółowe badania wykazały sześć dni później, że infekcję wywołał nowy wariant mpox odmiany klad 1b. Do zakażenia miało dojść poza granicami Niemiec. RKI podkreśla, że do transmisji wirusa wymagany był bliski kontakt fizyczny.
Także we wtorek norweskie władze podały, że u dwóch pacjentów zdiagnozowano wirusa mpox drugiej odmiany. Jest to mniej poważna postać mpox niż szczep 1b.