meteoryt

i

Autor: Pexels/Wikipedia

ciekawostki

Meteoryt poszukiwany w Łódzkiem! Mieszkańcy szukają kawałków planetoidy

W Święto Niepodległości w województwie łódzkim doszło do dość zaskakującego zdarzenia. W Tuszynie spadł meteoryt. Od tego czasu grupa pasjonatów szuka kawałków planetoidy, która może być ciekawą pamiątką. Poszukują nawet najmniejszego skrawka. O czym warto pamiętać podczas poszukiwań?

W Tuszynie spadł meteoryt. Mieszkańcy szukają nawet najmniejszego skrawka

Mieszkańcy Tuszyna i okolic w województwie łódzkim cały czas przeczesują tereny szukając...fragmentów meteorytu. Okazuje się bowiem, że właśnie w naszej okolicy, w Dzień Niepodległości, spadła planetoida.

Od tego czasu trwają intensywne poszukiwania, chociażby najmniejszego skrawka, który z pewnością dla wielu osób może być cenną pamiątką, wręcz przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pamiętajmy jednak, by przy poszukiwaniu kawałków meteorytu na polach - pytać właścicieli upraw o pozwolenie.

Weryfikacją meteorytu zajmuje się między innymi Polskie Towarzystwo Meteorytowe, Łódzkie Muzeum Geologiczne, a w podstawowym zakresie jest to w stanie zrobić nawet Planetarium EC1 w Łodzi.

Meteoryty to powszechne zjawisko? "Każdej doby spada na Ziemię kilkaset ton materii meteorytowej"

Okazuje się jednak, że spadające meteoryty to dość częste zjawisko i nie powinno być dla nas dużym zaskoczeniem. Porozmawialiśmy o tym z ekspertem z EC1 w Łodzi.

"Szacuje się, że każdej doby łącznie spada na Ziemię kilkaset ton materii meteorytowej. Są w bardzo różnej formie, od maleńkich okruchów po większe kamienie. To są pozostałości po wlocie w naszą atmosferę kawałków ciał niebieskich, takich jak planetoidy i komety. Rozgrzewając się w atmosferze w wyniku oporu powietrza w trakcie wytracania swej prędkości wynoszącej od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, ci przybysze z kosmosu ulegają dezintegracji. A rozgrzane gazy atmosferyczne mające kontakt z samą skałą oraz jej zewnętrzna warstwa świecą, co kojarzymy pod nazwą meteorów, czyli tzw. spadających gwiazd" -wyjaśnia Tomasz Banyś w rozmowie z Kingą Barygą. A dokładnie to samo dzieje się podczas aktywności rojów meteorów, np. Perseidów.

Natomiast same meteoryty są bardzo cenne. A dlaczego?

"To są takie małe kapsuły czasu, skrywające informacje o warunkach panujących w Układzie Słonecznym. Ślady tego pochodzenia można znaleźć w ich budowie fizycznej czy chemicznej i specjaliści są w stanie często stwierdzić na podstawie badań meteorytu oraz analizy śladu na niebie, czyli meteoru, o prawdopodobnym pochodzeniu danego meteoroidu od takiego czy innego ciała niebieskiego" - dodaje ekspert.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Park Miliona Świateł w Orientarium Zoo Łódź

Magda Bereda dba o planetę. Zbiera elektroodpady i segreguje śmieci.