XXXI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi

i

Autor: Kinga Baryga

Matury w Łodzi rozpoczęły się bez zakłóceń

2020-06-08 16:33

Ponad 4 tysiące maturzystów z Łodzi przystąpiło dzisiaj do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Wiceprezydent Małgorzata Moskwa Wodnicka podkreśliła, że do tej pory nie było żadnych problemów, a abiturienci stosowali się do zasad bezpieczeństwa.

Łódzkie szkoły średnie tj. licea i technika są przygotowane i wyposażone
w odpowiednie ilości płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki i rękawiczki jednorazowe. Średnio koszt zakupu środków ochrony osobistej dla szkoły to 5 tys. zł.

Uczniowie nie będą pisać egzaminu w auli czy sali gimnastycznej a w kilku klasach,
a nawet na korytarzach – liczba sal i miejsca są uzależnione od możliwości lokalowych szkół. Nie ma limitu osób w sali egzaminacyjnej, ale odstęp między ławkami z każdej strony musi wynosić 1,5 – 2 metry. Taki sam odstęp musi być zachowany od stołu komisji maturalnej.

Uczniowie w miarę możliwości będą wpuszczani do szkoły kilkoma wejściami, maseczka jest obowiązkowa, podobnie jak dezynfekcja rąk przed wejściem na salę. Po identyfikacji (okazaniu dowodu osobistego) i podpisaniu listy obecności uczeń siada w swojej ławce i wtedy może maseczkę zdjąć. Nie można mieć ze sobą żadnych przedmiotów osobistych z wyjątkiem oczywiście długopisu.

Uczeń musi zakładać maseczkę kiedy wychodzi do toalety, podchodzi do niego nauczyciel i odpowiada na pytania, chce oddać pracę i wyjść z sali.

Nie będzie kanapek dla piszących i wody, choć są szkoły, które wodę kupiły – to były indywidualne decyzje dyrektorów szkół.

O godz. 9:00 uczniowie napiszą egzamin na poziomie podstawowym, a o godz. 14:00 dla chętnych rozpoczną sprawdzian na poziomie rozszerzonym. W przerwie sale egzaminacyjne będą zdezynfekowane i wywietrzone. Przerwę młodzież powinna spędzić poza szkołą, nie grupując się. Nie ma też mowy o osobach towarzyszących - decydują względy bezpieczeństwa.

Komisja egzaminacyjna będzie liczyć 2 nauczycieli w tym 1 z innej szkoły. Jeśli na sali będzie ponad 30 uczniów potrzebny będzie kolejny nauczyciel do komisji – 1 na każdych 25 uczniów.

Co ważne – na egzamin uczeń powinien przyjść zdrowy. Ci, którzy są
w kwarantannie, nagle zachorują albo z innych przyczyn losowych nie dotrą na egzamin będą pisać w terminie dodatkowym 8 – 14 lipca. Do 11 sierpnia mają być znane wyniki egzaminu dojrzałości, a poprawki są zaplanowane na 8 września.

W Łodzi jest 4 086 absolwentów klas maturalnych w tym 2 803 w liceach i 1 283
w technikach. Mogą dołączyć uczniowie, którym w zeszłych latach się nie powiodło oraz ci, którzy chcą poprawić oceny.