Małe plastikowe butelki znikną ze sklepów? Tego domaga się francuski polityk

i

Autor: Pixabay.com

Środowisko

Małe plastikowe butelki znikną ze sklepów? Powstał specjalny projekt w trosce o środowisko

2024-10-25 11:34

Czy małe plastikowe butelki znikną ze sklepowych półek? Tego domaga się francuski polityk Pierre Cazeneuve. Pomysł ma mieć poparcie w dużej części francuskiego społeczeństwa. O szczegółach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Rewolucyjny pomysł francuskiego polityka

Czy małe plastikowe butelki znikną ze sklepowych półek? Tego domaga się francuski polityk Pierre Cazeneuve, który należy do partii Renesans prezydenta Emmanuela Macrona. Przedstawił on projekt ustawy, według której plastikowe butelki o pojemności mniejszej niż 500 ml mogą stać się przeszłością. Te nazywa "całkowitym absurdem" i "nonsensem środowiskowym", co przekazuje portal vibez.pl.

Swoje stanowisko tłumaczy tym, że tak małe butelki zawierają 20-25 g plastiku, a ich zawartość pozwala na zaledwie 3 lub 4 łyki.

Jednak zanim zmiany mogłyby wejść w życie musi minąć trochę czasu. Projekt czeka droga legislacyjna. Pomysł ma mieć poparcie w dużej części francuskiego społeczeństwa. Jak informuje portal vibez.pl, OpinionWay dla organizacji pozarządowych Zero Waste France i No Plastic in My Sea wykazała, że około dwie trzecie osób w kraju opowiedziałoby się za wprowadzeniem takiego zakazu.

Co będzie lepsze dla środowiska?

Za wprowadzeniem zmian przemawiają kwestie zdrowotne i środowiskowe. Podczas picia wody z plastikowej butelki do ludzkiego organizmu mogą trafiać szkodliwe mikrocząsteczki. Same butelki są największą częścią składowanego plastiku.

Zmiany stanowiłyby jednak problem dla producentów. Wyprodukowanie butelki plastikowej jest tańsze niż szklanej. Nie są to kwestie związane tylko i wyłącznie z ceną samego surowca, ale także energii. Jak podaje portal przemyslfarmaceutyczny.pl, plastik jest topiony i wdmuchiwany do formy w temperaturze 200 – 260 stopni C, by nadać mu kształt butelki. Energia użyta do produkcji i przetwarzania tworzyw sztucznych jest równoważna 3,8 g CO2 na 1,0 g plastiku.

Natomiast w przypadku szkła surowce należy podgrzać do 1400 – 1500 stopni C w celu stopienia. Następnie gdy stopione szkło jest cięte, formowane i dmuchane do ostatecznej formy butelki, temperatura jest obniżana. Proces produkcji szkła wymaga energii odpowiadającej 3,0 g CO2 na 1,0 g szkła.

Dla producentów trudniejszy jest także przewóz szkła ze względu na jego kruchość. Wymaga to innych zabezpieczeń.

Najwyższe wygrane w Eurojackpot w woj. łódzkim

Oglądaliście "Dom nie do poznania"? Tak teraz wygląda prowadzący!

Które państwo jest większe? Quiz tylko dla ekspertów

Pytanie 1 z 15
Stany Zjednoczone czy Kanada