Po odejściu kapibary Tenebris łódzki ogród zoologiczny rozpoczyna na nowo hodowlę tego cieszącego się dużym zainteresowaniem zwiedzających gatunku. W kwietniu do łódzkiego zoo przyjechały dwie samice kapibary. Obie zamieszkały na wybiegu razem z tapirami anta. Wkrótce dołączyć ma do nich samiec.
Kapibary, które przyjechały do Łodzi mają po 6 miesięcy, ale nie mają jeszcze imion. W tej kwestii łódzkie zoo liczy na pomoc łodzian. Na oficjalnym profilu łódzkiego Orientarium na Facebooku można głosować na imiona, które zostaną nadane czworonogom. Wybierać można spośród trzech propozycji:
- Kapi i Bara
- Angielka i Leberka
- Bunia i Dziunia
Kapibary są gryzoniami z rodziny kawiowatych, tej samej, do której zaliczana jest popularna świnka morska, czyli kawia domowa. Nazwa kapibara oznacza „zjadacz traw”. Z kolei łacińską nazwę należy tłumaczyć jako „świnia wodna”. Ssaki te można spotkać głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Są zwierzętami wodno-lądowymi. Bytują na otwartej przestrzeni, w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych. Żyją w stadach liczących od 10 do 30 osobników. Tylko nieliczne wiodą samotniczy tryb życia.
Kapibary są wybredne. Żywią się głównie trawami, roślinnością wodną, nasionami, korą młodych drzew i nielicznymi owocami. Pozyskują pożywienie za pomocą masywnych siekaczy, które rosną przez całe życie zwierzęcia.