Jak donosi portal rzeki.edu.pl, obecnie na obszarze Łodzi płynie 18 rzek i kilkanaście bezimiennych cieków wodnych. Są to: Ner, Bzura, Łódka, Jasień, Sokołówka, Lamus, Olechówka, Aniołówka, Augustówka, Bałutka, Brzoza, Dobrzynka, Gadka, Jasieniec, Karolewka, Łagiewniczanka, Miazga, Wrząca, Zimna Woda.
Największe łódzkie rzeki
Łódka: początkowo jej źródła znajdowały się na terenie dzisiejszego osiedla Sikawa, skąd płynąc była zasilana licznymi dopływami. Większość z nich obecnie jest widoczna tylko w postaci obniżeń terenu, a jedynym dopływem prowadzącym stale wody jest Bałutka. Współcześnie Łódka bierze swój początek na przepuście drogowym przy ul. Brzezińskiej. Z tego miejsca płynie na zachód, równolegle do ulicy Brzezińskiej. Przekraczając ul. Strykowską, jest już krytym kanałem, a wzdłuż ul. Wojska Polskiego, na wysokości Akademii Sztuk Pięknych, płynie otwartą doliną. Na tym odcinku Łódki powstał Park Ocalałych. Przy ul. Źródłowej rzeka znów „schodzi pod ziemię”, aby płynąć kanałem pod terenem Parku Helenowskiego, Parku Staromiejskiego i Manufaktury. Na powierzchni Łódka pojawia się dopiero na terenie Parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, największego parku w Łodzi potocznie zwanego parkiem na Zdrowiu. Tutaj płynie przez ogród botaniczny i dalej wzdłuż ul. Konstantynowskiej, po czym opuszcza granice Łodzi. Płynie przez Konstantynów Łódzki, gdzie po 20 km wpływa do Neru.
Jasień to rzeka płynąca kilka kilometrów na południe od Łódki. Na całej swej długości 12,5 km płynie w granicach Łodzi, uchodząc do Neru. Obecnie początek Jasienia to wylot kanału deszczowego z ul. Giewont. Na wielu odcinkach jest zakryta.
Olechówka to rzeka o długości 12,5 km, wpływa do Jasienia. Cały odcinek Olechówki znajduje się na terenie Łodzi. Na całej długości rzeka jest uregulowana i płynie otwartym korytem, co dla Łodzi nie jest takie oczywiste. Rzeka ta nie odegrała żadnej roli w powstawaniu przemysłu, dlatego też prowadzi dość czyste wody. Dwa z czterech jej zbiorników pełnią rolę rekreacyjną. W letnie dni zbiornik „Na Młynku” jest otoczony przez rzesze plażujących łodzian.
Sokołówka płynie w północnej części Łodzi, jest lewym dopływem Bzury. Za obszar źródłowy uważa się rejon ul. Strykowskiej i Ametystowej, choć dość rzadko jest tutaj woda. Cały odcinek Sokołówki, czyli ok. 13 km, można podzielić na dwie części. Górny bieg od ulicy Strykowskiej do Deczyńskiego charakteryzuje się bardzo małym przepływem lub jego zupełnym brakiem. Druga charakterystyczna cecha tego odcinka to kryty kanał – na odcinku ponad 1 km rzeka płynie pod powierzchnią gruntu.
Większość z nich jest ukryta pod powierzchnią. Już nie pełnią tak ważnej roli dla miasta jak kilkaset lat temu. Jednak jest szansa, że pojawią się wobec nich plany jak w przypadku rzeki Lamus i ujrzą światło dzienne.