Łódzki Pasaż Róży olśniewa turystów. Na czym polega fenomen lustrzanej kamienicy?

i

Autor: Eska Łódź News

Łódzki Pasaż Róży olśniewa turystów. Na czym polega fenomen lustrzanej kamienicy?

2023-03-13 16:15

Pasaż Róży to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście i obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Łodzi. Wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster. Efekt ten robi wrażenie. Skąd pomysł na taki projekt?

Pasaż Róży w Łodzi. Historia projektu

Pasaż Róży w Łodzi powstał w ramach Festiwalu Czterech Kultur w 2014 roku. Znajduje się w Łodzi w kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 3. Wszystkie ściany podwórza są pokryte kawałkami luster, a lustrzane elementy tworzą figury przypominające róże. Realizacja instalacji była niesamowicie pracochłonna.

Projekt został stworzony przez artystkę Joannę Rajkowską, dla której ma on również bardzo duże znaczenie osobiste. Nawiązuje bowiem do jej córki, również Róży, która zmagała się z poważną chorobą. Działania nad projektem to symboliczne gesty nawiązujące do odbudowy siatkówki oka dziewczynki po chemioterapii. Róża po chorobie widzi szczątkowo, możliwe, że jej sposób percepcji rzeczywistości polega również na scalaniu w całość fragmentów jednego obrazu.

Pasaż Róży. Godziny otwarcia i cennik

Odwiedzić tę wyjątkową kamienicę możemy codziennie, w godzinach od 8:00 do 22:00, również w weekendy. Wejście jest bezpłatne, a doświadczenia naprawdę niezwykłe.

Joanna Rajkowska. Kim jest?

Joanna Rajkowska to artystka wizualna mieszkająca i pracująca w Warszawie. Kobieta studiowała malarstwo ścienne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artystka rozszerzyła swoją edukację studiując na nowojorskim uniwersytecie SUNY w ramach programu Studio Semester Programme w 1994 i 1995 roku.

Projekty publiczne Joanny Rajkowskiej obejmują współpracę z takimi instytucjami jak CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,  VII Berlińskie Biennale, Royal Society of Arts, Citizen Power Peterborough programme’s Arts and Social Change, Arts Council England. Jej najbardziej znanym projektem poza Pasażem Róży są "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", projekt, który stał się jednym z symboli Warszawy.