Łódzki dąb Fabrykant bierze udział w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2023. 180-letni dąb rosnący w Parku Klepacza to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka miasta. W ubiegłym roku Fabrykant tryumfował w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku, otrzymując ponad 5,5 tys. głosów.
- Jego nazwa nawiązuje do przemysłowej historii Łodzi - tłumaczy prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. - Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 m, co robi ogromne wrażenie na przechodniach. Wiosną każdego roku przyciąga do siebie tłumy ludzi chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.
Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczął się 1 lutego. Głosowanie potrwa do końca lutego. Swoje głosy można oddawać przez internet TUTAJ. W ostatnim tygodniu miesiąca liczba głosów nie będzie już widoczna na stronie.
O tytuł Europejskiego Drzewa Roku rywalizuje łącznie 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Oprócz łódzkiego dębu są to:
- grusza z Belgii
- ponad 1000-letni platan z Bułgarii
- dąb z Chorwacji
- grusza z Czech
- 200-letni dąb z Holandii
- buk purpurowy z Estonii
- 500-letni dąb z Łotwy
- platan wschodni z Węgier
- jabłoń z Królewca na Ukrainie
- figowiec olbrzymi z Włoch
- 700-letni dąb ze Słowacji
- dąb z Hiszpanii
- 500-letni cis z Wielkiej Brytanii
- płaczący buk z Francji
- eukaliptus z Contige w Portugalii
Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli. Dotychczas konkurs zgromadził już ponad 1 tys. drzew, a co roku bierze w nim udział ponad 300 tys. osób z całej Europy. W 2017 r. zwycięzcą konkursu został dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, a rok temu tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał dąb Dunin - strażnik Puszczy Białowieskiej.