Ukraińscy i polscy podopieczni Ośrodka Kuratorskiego numer jeden stworzyli pokojowy mural. To efekt współpracy łódzkiego Centrum Dialogu, "Piekarni Wartości" przy Stowarzyszeniu MONAR i Fundacji Klamra.
21-szy marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny czy dzień wagarowicza, ale także międzynarodowy dzień walki z rasizmem. W Łodzi od 21 lat realizujemy projekt Kolorowa Tolerancja. Chcemy w ten sposób propagować zasady pokoju i walczyć z nietolerancją i dyskryminacją - mówi Joanna Podolska-Płocka z Centrum Dialogu w Łodzi.
Tegoroczne hasło wydarzenia to "dobre słowa". Akcja ma na celu między innymi wyeliminowanie wulgarnych wyrazów, które często powstają na ścianach łódzkich budynków. Antywojenny mural w ramach tego wydarzenia wykonali podopieczni Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi.
Kiedy tylko wybuchła wojna, nasi podopieczni powiedzieli, że chcieliby coś zrobić, aby jakkolwiek wesprzeć naszych sąsiadów. Zbiórka nie wchodziła w grę, więc postanowiliśmy postawić na inne działanie. Ten mural powstał między innymi po to, żeby dzieci i młodzież nie przerzucały swojej ekspresji na jakąkolwiek bezsensowną działalność, tylko po to, żeby to miało jakiś wymiar. Mogli zobaczyć, że można wyrazić emocje w fajny, kreatywny i pokojowy sposób, a co najważniejsze poza jakąkolwiek tożsamością klubową, narodową, rasową czy jakąkolwiek inną. Pomógł nam w tym artysta, Dariusz Paczkowski z Fundacji "Klamra" - dodaje Małgorzata Świątczak-Szymczuk, wychowawczyni w łódzkim Ośrodku Kuratorskim.
Nawet kiedy ta wojna się skończy, to ten mural i jego przesłanie zostaną. A przesłaniem jest nasza prośba o pokój na świecie, między nami czy nawet między klubami sportowymi - mówi jedna z autorek muralu.
Nikt nas do tego nie przymuszał, sami chcieliśmy to zrobić. Aby powstał on jak najszybciej, przychodziliśmy i malowaliśmy nawet w weekend, kiedy nie musimy być w ośrodku - dodaje jej kolega.
Antywojenny mural można podziwiać obok Kuratorskiego Ośrodka nr 1 w Łodzi przy ulicy Ogrodowej 22.