Łodzianie ruszyli wymieniać opony z letnich na zimowe
To ostatni moment na wymianę opon z letnich na zimowe. Chociaż standardowo powinno się umówić na wymianę wtedy, kiedy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, wiele osób dopiero, gdy spadnie śnieg, decyduje się zadzwonić do swojego wulkanizatora.
Nie inaczej jest w Łodzi. Wybrałam się do rodzinnego serwisu wymiany opon Opomat, mieszczącym się przy ulicy Inflanckiej 26A, by porozmawiać o tym, ile w tej chwili czeka się na termin oraz jak sytuacja wygląda cenowo.
"Firmę prowadzimy od wielu lat, wcześniej wynajmowaliśmy budynek przy Zagajnikowej, teraz mamy własny punkt przy Inflanckiej. Obecnie jest naprawdę dużo pracy, jednak staramy się, w miarę możliwości, by przyjmować klientów na bieżąco. Mamy do tego przygotowane trzy stanowiska. Średni czas oczekiwania na termin to 3 dni. Cena w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 10 procent" - mówi Daniel Matecki, właściciel Opomat.
W 2023 roku w Łodzi za wymianę opon, z wyważaniem kół, wymianą śrub oraz przechowywaniem kompletu opon letnich zapłacimy około 200 złotych.
Jak podkreślają klienci, wolą poczekać nawet kilka dni dłużej, a skorzystać z usług firmy Opomat, ponieważ wiedzą, że samochody trafiają w ręce profesjonalistów, a do tego wszyscy na miejscu są bardzo pomocni i zawsze uśmiechnięci.
"Najczęściej klienci przychodzą rodzinnie, a czekają w przytulnym pokoju opowiadają nam o swoich problemach czy radościach. Mogą też w tym czasie cały czas kontrolować przez okno, co dzieje się z ich autem" - dodaje prowadzący zakład.
Polecany artykuł:
Porozmawialiśmy również ze specjalistą ds. technicznych w branży motoryzacyjnej o tym, dlaczego w ogóle powinniśmy wymieniać opony na zimowe.
"Przede wszystkim ze względu na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na drogach, komfort jazdy i przede wszystkim odpowiednią przyczepność. Opony zużywają się z czasem, a ich regularna wymiana pozwala im jakość jazdy" - wyjaśnia Łukasz Koszyniuk w rozmowie z Kingą Barygą.
A czy korzystanie z opon wielosezonowych jest dla nas bezpieczne i może nas uchronić przed wypadkiem, tak samo, jak opony zimowe?
"To kompromis pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Do skrajnych warunków, np. takich jakie panują w górach, warto i powinniśmy jednak zastosować opony zimowe, które będą lepiej się sprawować w warunkach oblodzenia czy śniegu. Natomiast w warunkach normalnych, na większości dróg w Polsce, możemy używać opon wielosezonowych. Jednak trzeba sprawdzać wysokość bieżnika. W Polsce dopuszczalna głębokość wynosi 1,6 mm." - dodaje ekspert.