Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

i

Autor: getty images Od tego, jak szybko i sprawnie udzielisz pomocy, zalezy ludzkie życie.

Łodzianie nie udzielają pierwszej pomocy, bo boją się koronawirusa

2020-07-04 19:11

Kilka dni temu pracownik wezwał pogotowie do osoby nieprzytomnej, która leżała na chodniku. Mimo wielu próśb dyspozytora stał w odległość 8 metrów od leżącego i nie chciał nawet podejść na odległość dwóch metrów, aby zapytać co się stało. To jeden z wielu przykładów, do których doszło w przeciągu miesiąca.

- Do czasu przybycia pogotowie ratunkowego to my ratujemy tych poszkodowanych. Artykuł 162 kodeksu karnego mówi jasno, że za nieudzielenie pomocy możemy odpowiadać karnie i faktycznie przypadkach drastycznych nasi pracownicy powiadamiają odpowiednie instytucje. Pamiętajmy, że w trakcie epidemii. Europejska Rada Resuscytacji poleca świadkowi zdarzenia podejść do tej osoby, potrząsnąć. Ocena oddechu na czas pandemii ograniczona jest do obserwacji ruchów klatki piersiowej - podkreśla Adam Stępka - rzecznik prasowy Wojewódzkiej stacji Ratownictwa Medycznego. 

Dlaczego łodzianie boją się udzielać pierwszej pomocy?

- Myślę, że dlatego, że nie potrafią po prostu. Teraz jest ryzyko zakażenia. Nie ma pewności czy ktoś jest zdrowy, czy nie. Jeśli  ktoś tego wymaga to się nie patrzy na to czy jest koronawirus, po prostu  trzeba ratować ludzkie życie - mówili reporterce radia Eska mieszkańcy Łodzi. 


Przypomnijmy, że jeśli ktoś nie udzieli pierwszej pomocy to grozi mu nawet do 3 lat więzienia.