Łódź Bajkowa, czyli wyjątkowe rzeźby stworzone z myślą o najmłodszych
"Łódź Bajkowa" to projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowa liczba to siedemnaście 17 rzeźb odlanych z brązu. A jakie powstały do tej pory i gdzie je znajdziemy? Wyjaśniamy.
-
Pomnik Misia Uszatka
To z pewnością jeden z bardziej znanych pomników dla dzieci. Miś Uszatek przedstawiony jest tu jako turysta. Ma na sobie plecak i w lewej łapce trzyma plan miasta. Jego rzeźba została odsłonięta 24 października 2009, podczas Święta Misia. Autorami rzeźby są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
-
Pomnik małego pingwina Pik-Poka
Rzeźba przedstawia pingwina Pik-Poka unoszącego się na grzbiecie fali i jest to pomnik, który powstał w ramach pierwszej edycji Se-ma-for Film Festival Inauguracja odbyła się 23 września 2010. Autorami rzeźby są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
-
Pomnik kota Filemona i Bonifacego
Czarny kot Bonifacy stoi obok kłębka wełny. Biało-szary kot Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Takie rozstawienie przedstawia sytuację odwrotną niż zazwyczaj wydarzała się w bajce – zazwyczaj to Bonifacy wylegiwał się na górze, na zapiecku, a Filemon bawił się na dole. Pomniki odsłonięto 1 czerwca 2011, w Dzień Dziecka. Autorami rzeźby są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
-
Pomnik bohaterów bajki Zaczarowany ołówek
Rzeźba przedstawia postacie głównych bohaterów bajki: chłopca o imieniu Piotruś i jego psa. Dziecko rysuje zaczarowanym ołówkiem na ścianie Łódzkiego Domu Kultury – pies zdaje się wyskakiwać z jego rysunku. Widzimy też krasnala, który w filmie przynosił Piotrusiowi kolejne egzemplarze zaczarowanego ołówka. Rzeźbę odsłonięto 25 września 2011, w ramach drugiej edycji Se-ma-for Film Festival. Autorami rzeźby są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
-
Pomnik Plastusia
Plastuś trzyma w prawej dłoni szkolny dzwonek, którym w serialu budził każdego rana swoich przyjaciół z piórnika. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku. Rzeźbę odsłonięto 10 października 2012, w dniu rozpoczęcia trzeciej edycji Se-Ma-For Film Festival. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
-
Pomnik Trzech Misiów
Na szczycie małego kamienia narzutowego stoją trzy bajkowe misie: Misia, Bartek oraz Kuba. Uroczystość odsłonięcie odbyło się 25 listopada 2012 w Światowym Dniu Pluszowego Misia. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
-
Pomnik wróbla Ćwirka
Ćwirek siedzi na gnieździe zbudowanym na rozwidleniu gałęzi małego drzewka. Pomnik tym samym również pokazuje sytuację znacznie inną niż w serialu, gdzie "mieszkanie" ptaszka było na "dolnym piętrze" bocianiego gniazda. Odsłonięcie miało miejsce 21 marca 2013, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, a także dzień po Światowym Dniu Wróbla. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
-
Pomnik Maurycego i Hawranka
Uśmiechnięty Maurycy prawą ręką wykonuje gest powitalny w kierunku osób odwiedzających ogród zoologiczny. Zza jego lewego ramienia wychyla się Hawranek. Od pomników bije dziecięca radość, która wprawia w dobry humor najmłodszych. 18 maja 2013 odbyło się odsłonięcie rzeźby. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
-
Pomnik Ferdynanda Wspaniałego
Jest to pierwszy pomnik na szlaku "Łodzi Bajkowej" sfinansowany przez inwestora prywatnego, odsłonięty 17 września 2015. Zobaczymy ubranego w elegancki garnitur, buty i melonik uwielbianego przez dzieci Ferdynanda, który posiada ludzkie ciało. Wyjątkiem jest psi łeb. Bohater z dostojnym wyrazem pyska stoi opierając się dłońmi o parasol. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
-
Pomnik Misia Colargola
Colargol, zgodnie z fabułą serialu, przedstawiony jest tu jako podróżnik. Ma pod szyją charakterystyczną niebieską wstążeczkę, a w lewej łapce trzyma swoją "cudowną walizkę", stojąc na globusie ziemskim. Data odsłonięcia to 18 października 2018. Autorem pomnika jest Marcin Mielczarek.
Lokalizacje wszystkich rzeźb stworzonych w ramach "Łodzi Bajkowej" zobaczycie w naszej galerii.