Legionella. Czym jest i jak się można zarazić?
Legionella jest bakterią, która żyje w zbiornikach wodnych, sieciach wodociągowych, systemach klimatyzacji czy basenach, a zakażenie może doprowadzić do choroby legionistów, czyli legionellozy lub gorączki Pontiac.
Objawy legionellozy to: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Następnie jednak kaszel staje się mokry, a odkrztuszana wydzielina może być zabarwiona krwią. Pierwsze objawy legionellozy najczęściej pojawiają się po 2-10 dniach od momentu zakażenia.
Objawy gorączki Pontiac: gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, suchy kaszel, duszności, zmęczenie i osłabienie organizmu, nudności, wymioty, biegunka. Pierwsze dolegliwości pojawiają się od kilku godzin do 3 dni od momentu zakażenia. Utrzymują się od 2 do 5 dni i przechodzą samoistnie.
Co istotne, do zakażenia bakterią dochodzi drogą wziewną, bakterie nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju legionelli są nieodpowiednio skonstruowane systemy wodne, a także niska temperatura wody lub brak odpowiedniej regulacji wody w odpływie.
Legionella w Łódzkiem. Potwierdzono nowe zakażenia
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi potwierdziła 3 nowe przypadki legionellozy. Dotyczą powiatu sieradzkiego, poddębickiego, ale również samej Łodzi.
Łącznie w 2023 roku w regionie łódzkim zaobserwowano jedenaście przypadków zachorowań na legionellozę.