Latające kleszcze atakują

i

Autor: pixabay,wikipedia

Owady

Latające kleszcze atakują. Uważaj na nie, mogą wejść nawet pod powiekę!

2024-05-06 14:51

Cieplejsze dni spowodowały, że latające kleszcze wcześniej budzą się do życia. Choć zwykle atakują w czerwcu, w tym roku zaczynają pojawiać się wcześniej. Uważajcie na te owady – nie tylko dotkliwie gryzą, ale potrafią wejść do uszu, nosa, a nawet pod powiekę.

Strzyżaki sarnie, nazywane latającymi kleszczami, zaczynają atakować. Choć owady pojawiają się zwykle w czerwcu, w tym roku, ze względu na ciepły początek wiosny, wcześniej budzą się do życia.

Latające kleszcze – co to za owady?

Strzyżak sarni to niewielki, brązowy owad o wielkości 5-6 milimetrów. Ma skrzydła, spłaszczone ciało z silnymi odnóżami, zakończonymi pazurkami, którymi wczepia się w swoje ofiary. Taki wygląd sprawia, że jest nazywany latającym kleszczem.

Strzyżaki pasożytują na sarnach, jeleniach i łosiach. Żywią się krwią tych zwierząt. Po odnalezieniu żywiciela, odrzucają swoje skrzydła. Latające kleszcze nie pasożytują na człowieku, ale potrafią dotkliwie ukąsić. Swoimi haczykami mocno wczepiają się w skórę, przez co bardzo trudno je usunąć. Owady potrafią także wejść do nosa, uszu, a nawet pod powiekę.

Ugryzienie przez strzyżaka sarniego

Po ugryzieniu owada na skórze może pojawić się swędząca grudka, która będzie się utrzymywać przez 2-3 tygodnie, a niekiedy nawet rok. U niektórych osób ukąszenie może skutkować ostrą reakcją alergiczną i wymagać interwencji lekarza.

Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź. Zobacz, jak możesz pomóc zagrożonym gatunkom

Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne