Koniec z leżakami w wakacyjnym raju Polaków. Wprowadzono surowe przepisy

i

Autor: pixabay

Wakacje

Koniec z leżakami w wakacyjnym raju Polaków. Wprowadzono surowe przepisy

2024-06-27 15:22

W ulubionym wakacyjnym kraju Polaków nie będzie już można wylegiwać się na leżakach. Grecja wprowadziła właśnie nowe przepisy, które mają zapewnić plażowiczom swobodny dostęp do brzegu. Na prawie 200 plażach wprowadzono całkowity zakaz rozstawiania leżaków.

Koniec z leżakami w wakacyjnym raju Polaków

Wakacje w Grecji do tej pory kojarzyły się z błogim wylegiwaniem się na leżaku nad brzegiem morza. W tym roku to się zmieni. Greckie władze wprowadziły nowe prawo, zgodnie z którym na 198 plażach, znajdujących się na obszarze chronionym Natura 2000, nie będzie można w ogóle rozstawiać leżaków. Na pozostałych plażach obowiązują nowe zasady wydawania koncesji na usługi dla plażowiczów.

Po zmianach 70 proc. plaż ma być wolnych od leżaków, a na plażach o szczególnych walorach przyrodniczych leżaki będą mogły zajmować jedynie 15 proc. powierzchni. Osoba, która otrzyma koncesję będzie mogła rozstawić leżaki co najmniej 4 metry od brzegu morza. To efekt licznych protestów mieszkańców, którzy sprzeciwiali się zawłaszczaniu plaż przez biznesmenów wykupujących koncesje.

Na greckich plażach już rozpoczęły się kontrole, które mają przeciwdziałać ograniczeniu dostępu do brzegu morskiego. Kontrolerzy sprawdzają także koncesje dotyczące barów na plaży. W przypadku braku koncesji karzą grzywnami do 60 tys. euro. W akcję zaangażowane są policja, prokuratura, skarbówka oraz lokalne władze.

Grecja jest jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W 2023 roku ten kraj odwiedziło 32,7 mln osób.

To najpiękniejsze plaże na świecie. "Trafią prosto na Twoją listę marzeń"

Wakacyjne kierunki z Bydgoszczy! Turcja, Grecja, Paryż, all inclusive. Znamy ceny!