Komary w miastach mogą przenosić śmiertelne wirusy. "Nasz klimat coraz bardziej sprzyja osiedlaniu się takich przybyszów"

2025-07-25 17:51

Komary to utrapienie każdego lata. Ich ukąszenia są nie tylko swędzące i irytujące, ale mogą być również niebezpieczne. Okazuje się, że komary w miastach mogą przenosić groźne wirusy, które mogą prowadzić do poważnych chorób.

Komar / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay.com Komar / zdjęcie ilustracyjne

Komary w Polsce stanowią poważne zagrożenie

Studenci z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania nad komarami odławianymi w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Celem jest opracowanie strategii monitoringu komarów jako nosicieli wirusów. Badane owady są sprawdzane pod kątem obecności wirusów i różnorodności genetycznej.

A jakie dokładnie choroby przenoszą komary? Komary mogą przenosić niebezpieczne patogeny, takie jak wirusy gorączki zachodniego Nilu, dengi, Ziki czy zarodźca malarii. Choroby te są często postrzegane jako egzotyczne, ale zdaniem ekspertów, to może się zmienić.

"W Polsce potwierdzono już przypadek lokalnego zachorowania na gorączkę zachodniego Nilu (WNV). Choć ryzyko epidemiologiczne wciąż uznawane jest za niskie, rosnąca mobilność ludzi i zmiany klimatyczne mogą ten stan szybko zmienić" – ostrzega Kamil Słomczyński, student biologii i współkoordynator projektu.

Zbieranie materiału do analiz ma zakończyć się w połowie września, a ostateczne wyniki badania powinny być dostępne wiosną przyszłego roku. Projekt łódzkich biologów jest finansowany ze środków budżetu państwa

Skąd biorą się komary w miastach?

Komary łapane są w parkach, ogrodach działkowych, a nawet ogrodach zoologicznych. Studenci z Uniwersytetu Łódzkiego chcą opracować szerszą strategię monitoringu komarów jako nosicieli wirusów w ekosystemach miejskich. Ważne jest również rozpoznanie gatunków komarów występujących w Polsce.

W Polsce żyje ponad 50 gatunków komarów. Jednak do grona tych owadów dołączył ostatnio Aedes japonicus, czyli doskwier japoński – gatunek inwazyjny z Azji.

"To on sprawił, że do grona występujących u nas komarów dołączył ostatnio Aedes japonicus, czyli doskwier japoński - gatunek inwazyjny z Azji, który najprawdopodobniej przywędrował do Europy wraz z transportami opon. Nasz klimat coraz bardziej sprzyja osiedlaniu się takich przybyszów, a wraz z nimi rośnie ryzyko przenoszenia nowych chorób." - tłumaczy Słomczyński.

Malarię przenoszą wyłącznie komary z rodzaju Anopheles, czyli widliszek. Badania genetyczne wykazały, że odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się tej choroby w Afryce Anopheles maculipennis s.l. występuje również w Polsce.

Siostra? Nie, to mama Roxie Węgiel! Pani Edyta pięknieje z roku na rok! eska
Geografia (nie)oczywista. Te pytania z geografii na pewno Ciebie zaskoczą
Pytanie 1 z 10
Które państwo ma więcej jezior niż reszta świata razem wzięta?