Minimalna emerytura - jaki staż pracy poza wiekiem emerytalnym

i

Autor: getty images Samo prawo do emerytury po osiągnięciu ustawowego wieku oraz składki zaksięgowane na koncie w ZUS nie gwarantują emerytury w minimalnej wysokości

Finanse

Kilka tysięcy osób zyska prawo do emerytury pomostowej. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

2023-08-23 13:50

Ponad 7 tys. osób zyska prawo do emerytury pomostowej w 2024 roku. Nowe przepisy pozwolą przejść wcześniej na emeryturę także tym osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.

Z danych ZUS wynika, że pod koniec czerwca 2023 r. emerytury pomostowe dostawało łącznie 40,8 tys. osób. Wkrótce ta liczba jeszcze się zwiększy. Dzięki nowym przepisom, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r., prognozowana liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową wyniesie: 7,3 tys. w 2024 r., 4 tys. w 2029 r. oraz 4,8 tys. w 2033 r.

Kto może przejść na emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa przeznaczona jest dla osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej. Zawody uprawnione do emerytury pomostowej to m.in. górnik, hutnik, rybak morski, ratownik medyczny, kierowca autobusu, motorniczy tramwaju czy pracownik sprawujący opiekę w domu opieki społecznej nad osobami dotkniętymi chorobą psychiczną.

- Powszechny wiek emerytalny to w przypadku pań 60 lat. Panowie mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat. Jest jednak grupa osób, które pracują w określonych zawodach i mają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Te osoby maja możliwość przejścia na tzw. emeryturę pomostową nawet 5 lat wcześniej - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Ta wcześniejsza emerytura jest pomostem między świadczeniami nabytymi przed osiągnięciem wieku emerytalnego a prawem do emerytury przyznawanej na ogólnych zasadach powszechnego systemu emerytalnego.

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach pomostowych pozwalają skorzystać z wcześniejszej emerytury na ogólnych zasadach pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący, co najmniej 15 lat
  • osiągnął wiek wynoszący, co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
  • ma okres składkowy i nieskładkowy (staż ubezpieczeniowy) wynoszący, co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, które zostały określone w ustawie o emeryturach pomostowych lub w ustawie emerytalnej co najmniej przez 1 dzień.
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z ustawy o emeryturach pomostowych, co najmniej przez 1 dzień

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która nie wykonywała po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r. miała wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz spełniła pozostałe warunki wymagane do przyznania świadczenia.

Emerytura pomostowa – nowe przepisy od 1 stycznia 2024 r.

Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 r., pozwolą przejść wcześniej na emeryturę także tym osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r. Tym samym usunięcie warunku dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach, lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. da możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej osobom znacznie młodszym niż dotychczas. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a nawet wykonywanie takiej pracy mogą rozpocząć dopiero po 31 grudnia 2008 r. W dalszym ciągu konieczne jednak będzie łączne spełnienie pozostałych warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia z wyłączeniem uchylonego punktu.

Wzruszający gest kierowcy. Dużo emocji i łzy szczęścia na Retro Kart Białystok