Świętochłowice: Kierowca przyjechał nietrzeźwy po dzieci. Miał je zabrać na wycieczkę

i

Autor: pixabay.com zdjęcie poglądowe

Transport

Kierowcy, maszyniści i motorniczowie funkcjonariuszami państwowymi. Sejm przyjął nowelizację ustawy

2023-05-10 15:49

Sejm poparł nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, która nadaje specjalne uprawnienia kierowcom, motorniczym, maszynistom oraz drużynom konduktorskim. Jeśli przepisy wejdą w życie, osoby zajmujące się przewozem ludzi w publicznym transporcie otrzymają status funkcjonariuszy publicznych. Co to oznacza w praktyce?

Kierowca autobusu funkcjonariuszem państwowym?

Sejm zdecydowaną większością głosów poparł nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Aż 443 posłów opowiedziało się za nadaniem specjalnych uprawnień kierowcom, motorniczym, maszynistom oraz drużynom konduktorskim. Dzięki przyjętej nowelizacji osoby zajmujące się przewozem ludzi w publicznym transporcie zbiorowym mogą zyskać status funkcjonariuszy publicznych. 

Celem nowych przepisów jest zapewnienie kierowcom, motorniczym oraz maszynistom większego poczucia bezpieczeństwa. Zyskując status funkcjonariuszy publicznych, ich nietykalność cielesna stanie się przedmiotem szczególnej ochrony prawnej. Osoba, która dopuści się naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, a także znieważenia lub czynnej napaści, musi się liczyć ze zwiększoną odpowiedzialnością karną.   

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie zbiorowym przygotował poseł Lewicy Marek Rutka, który w trakcie pierwszego czytania noweli  podkreślał, że ataki na kierowców, motorniczych i maszynistów zdarzają się w Polsce coraz częściej. Jako przykład podał głośną sprawę pobicia kierowcy autobusu w Jeleniej Górze. 

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym trafi teraz do Senatu.

Kierowca autobusu miejskiego wyłamał rogatki. Prowadził pojazd pod wpływem narkotyków?!