Kąpiel w czasie burzy to zły pomysł! Wiedzieliście o tym?

i

Autor: pixabay

Burza

Kąpiel w czasie burzy to zły pomysł! Wiedzieliście o tym?

2024-06-21 15:44

Choć o burzy uczymy się już we wczesnej szkole podstawowej, to nawet w dorosłym życiu wyładowania atmosferyczne wciąż mają przed nami wiele tajemnic. Świadczą o tym statystyki. Każdego roku prawie 25 tys. osób ginie od uderzenia pioruna, a 10 razy więcej zostaje rannych. Jak należy zachować się w czasie burzy? O tych zasadach mogłeś nie słyszeć.

Czerwiec to najbardziej burzowy miesiąc w roku. W ciągu zaledwie ostatniej doby w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym strażacy interweniowali ponad 2400 razy. O burzy wiemy całkiem sporo. Z podręczników możemy się dowiedzieć, że z burzą mamy do czynienia wtedy, gdy następuje co najmniej jedno wyładowanie atmosferyczne. Piorun uderza wtedy, gdy w chmurze burzowej zachodzi zjawisko naelektryzowania. Dzieje się tak, kiedy gorące powietrze unosi się, niosąc ze sobą cząsteczki wody na duże wysokości. W chmurach burzowych powstają krople wody i kryształki lodu. Zbierają one ładunki elektryczne znajdujące się w powietrzu i pyle. W końcu ilość wytworzonych ładunków jest tak duża, że następuje potężne wyładowanie elektryczne. Potężne to nie hiperbola, ponieważ prąd powstaje przy napięciu nawet kilkuset milionów woltów.

Co należy zrobić, żeby uniknąć porażenia piorunem? Trzeba pamiętać, że piorun przemieszcza się po najkrótszej drodze łączącej chmurę z ziemią, by jak najszybciej doprowadzić do wyładowania.

Jeżeli burza zaskoczy nas na dworze, powinniśmy unikać otwartych przestrzeni i nie chować się pod drzewami. Schronienie powinno znajdować się z dala od linii wysokiego napięcia. Jeśli mamy przy sobie telefon, co jest bardzo prawdopodobne, powinniśmy go wyłączyć. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć schronienia, nie kładźmy się na ziemi. Zdecydowanie lepiej jest ukucnąć i schylić głowę. 

Jeśli podczas burzy przebywamy w domu, powinniśmy zamknąć wszystkie drzwi i okna oraz wyłączyć urządzenia elektryczne. Działające urządzenia elektryczne lub duże metalowe konstrukcje mogą przyciągać pioruny, gdyż są dobrymi przewodnikami prądu. A skoro o konstrukcjach metolowych mowa, nie każdy wie o tym, że w czasie burzy nie powinno się kąpać. Rury kanalizacyjne oraz znajdująca się w nich woda zapewniają wyładowaniom ścieżkę w kierunku gruntu – wyjaśnia portal focus.pl i dodaje, że Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób odradzają nawet… mycie naczyń w czasie burzy.

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza