Wystawa

i

Autor: StockSnap/CC0/pixabay.com

Jeszcze w tym roku otwarcie wystaw w Narodowym Centrum Kultury Filmowej

2023-03-05 15:34

Pod koniec roku planowane jest otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które powstało w kompleksie EC1 Łódź. Zwiedzającym udostępnione zostaną dwie wystawy stałe - "Kino Polonia" i "Materia kina" oraz bogato wyposażone zaplecze edukacyjne.

Pod koniec roku planowane jest otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), które - m.in. dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego -powstało w kompleksie EC1 Łódź. Na początek udostępnione zostaną dwie wystawy stałe; przygotowania większej z nich - "Kino Polonia" są już bardzo zaawansowane.

"Udało nam się pozyskać unikatowe przedmioty, np. replikę biopleografu Kazimierza Prószyńskiego, czyli protoplastę późniejszych kamer, nagrody filmowe Janusza Morgensterna, pamiątki po Jerzym Kawalerowiczu, Srebrnego Niedźwiedzia Agnieszki Holland lub kostiumy z tak głośnych filmów, jak: +Potop+, +Lalka+, +Krzyżacy+ czy +Rękopis znaleziony w Saragossie+, które będą ozdobą sekcji kostiumologii. Planujemy osobne ekspozycje dla przedstawicieli najróżniejszych filmowych zawodów – od wybitnych aktorów i reżyserów po operatorów. Nie zabraknie też łódzkich odniesień, m.in. do +Ziemi obiecanej+ i nieistniejących już kin"

– zaznaczył kierownik Działu Wystaw i Zasobów NCKF Piotr Kulesza, który wraz z dyrektorem NCKF Rafałem Syską jest autorem scenariusza ekspozycji.

Wystawa, która ma zabrać widzów w podróż przez 120 lat historii polskiego filmu powstaje na powierzchni blisko 1,5 tys. m kw., rozłożonej na trzech poziomach. Na potrzeby ekspozycji stworzono ok. 5 godzin materiału audiowizualnego, blisko 50 projekcji filmowych, ponad 50 stanowisk interaktywnych, 5 unikalnych instalacji multimedialnych oraz około 500 m kw. wydruków wielkoformatowych.

Zgodnie z zapowiedziami kuratorów "Kino Polonia" zwiedzać się będzie w charakterystyczny sposób, schodząc w dół – z poziomu 4. na 2. Rozwijająca się chronologicznie ścieżka edukacyjna będzie opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich, której zwiedzanie urozmaici innowacyjny system audio przewodnika dostosowany również dla osób z niepełnosprawnościami.

Sale wystawiennicze są już na etapie wykończeniowym. Czarno-biała kolorystyka wnętrz nawiązuje do ciemni kina i bieli ekranu. Na ścianach i monitorach wyświetlane są już testowe obrazy, a rzutowane projektorami, na specjalnych membranach, filmowe kadry dzielą ekspozycję na mniejsze sekcje. Pierwsze eksponaty pojawią się na wystawie już w maju.

Równolegle NCKF planuje udostępnić zwiedzającym ścieżkę edukacyjną "Materia kina". Poświęcona ona będzie fazom realizacji produkcji filmowych. Obie ścieżki dydaktyczne uzupełnią wystawy czasowe, nowoczesna pracownia badawcza z multimedialną biblioteką i archiwum oraz sale warsztatowe, w których prowadzona będzie edukacja filmowa, zarówno dla doświadczonych filmowców, jak i zainteresowanych filmem dzieci i młodzieży.

Do dyspozycji zainteresowanych zostanie oddana także hala zdjęciowa i studia: telewizyjne, dźwiękowe, animacji poklatkowej oraz efektów specjalnych. W NCKF trwają również prace nad budową trzysalowego kina, w którym poza pokazami filmów, odbywać́ się będą również projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i inspirujące spotkania z ludźmi filmu.

"Oglądając film na ogół nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zanim w ogóle padnie pierwszy klaps i ruszą zdjęcia, potrzeba wielu miesięcy, a czasem nawet lat żmudnej pracy organizacyjnej, koncepcyjnej i oczywiście artystycznej. Podobnie rzecz ma się w przypadku projektów wystawienniczych o takich ambicjach i skali, jak +Kino Polonia+" - podkreślił dyrektor NCKF Rafał Syska.

Wylewanie betonu na nowym wiadukcie na ul Marywilskiej