To jeden z największych lasów miejskich w Europie

i

Autor: Andrzej Zbraniecki/East News

Łódzkie atrakcje

Jeden z największych lasów miejskich w Europie jest na wyciągnięcie ręki. Znajduje się w Łodzi! Poznaj jego historię

2025-04-25 21:39

W Łodzi można znaleźć jeden z największych leśnych kompleksów miejskich w Europie – Las Łagiewnicki. To przestrzeń bogata w rozmaite gatunki drzew, krzewów i dzikiej fauny, doskonała na wypoczynek i bliski kontakt z przyrodą. Dodatkowo, miejsce to skrywa fascynującą i wielowiekową historię.

Las Łagiewnicki. To jeden z największych lasów miejskich w Europie

Choć Łódź wciąż bywa kojarzona głównie z przemysłową przeszłością – starymi fabrykami, zaniedbanymi kamienicami i wszechobecną szarością - to jest to tylko część prawdy. W mieście nie brakuje miejsc, które skutecznie obalają ten stereotyp. Łódź może się pochwalić dziesiątkami zielonych parków pełnych drzew, kwiatów, alejek, stawów i przestrzeni do wypoczynku. A jeśli dla kogoś to za mało i szuka jeszcze więcej natury, również się nie zawiedzie – właśnie tutaj znajduje się jeden z największych miejskich lasów w Europie, czyli Las Łagiewnicki o powierzchni około 1200 hektarów.

Las Łagiewnicki to pozostałość dawnej Puszczy Łódzkiej, która istniała na terenie miasta i w okolicy jeszcze 200 lat temu. Część powierzchni lasu jest rezerwatem. Znajdziemy tam różne gatunki drzew - na obszarze tego kompleksu występuje 101 gatunków drzew i krzewów, a łączna liczba dotychczas stwierdzonych gatunków roślin naczyniowych wynosi 542, doliny niewielkich rzek. Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat, choć w środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Okoliczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do uprawiania aktywnych form turystyki.

Las jest także domem dla wielu zwierząt. Mieszka tam 500 gatunków owadów (w tym m.in. 21 gatunków motyli), 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków, 15 gatunków ryb.

Łódź Radio ESKA Google News

W Lesie Łagiewnickim można znaleźć wyjątkowe budynki

Las Łagiewnicki to nie tylko drzewa. Na jego terenie znajdują się dwie dwie barokowe kapliczki drewniane św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego - ta druga to najstarszy budynek zachowany na terenie dzisiejszej Łodzi. Wielką atrakcją jest Klasztor Franciszkanów. W przeszłości były tam szkoła, dom dla biedoty, czy warsztat dla samochodów podczas wojny. Zakonnicy wrócili tam dopiero po wojnie.

To nie jedyny wyjątkowy budynek na terenie lasu. Warto też zwrócić uwagę na Pałac Ludwika Heinzla. Został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, architekta z Berlina. Budowla posiada bogate eklektyczne zdobienia, z dominującymi elementami neorenesansowymi. Każda z fasad pałacu zdobiona jest innymi elementami.

W Zoo Borysew urodziła się mała wielbłądzica

Łódź to miasto pełne zieleni. Sprawdź, jak dobrze znasz lokalne parki, lasy i ogrody [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
Który park w Łodzi jest najstarszy?
WERSJA FB_Leśny Zryw – Biegniemy, Sadzimy Las i Pomagamy!
Polska na ucho
Na końcach świata