Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?
Każdy, kto przerejestrowywał samochód wie, jak uciążliwym zajęciem jest pozbywanie się starej naklejki rejestracyjnej z szyby auta. Nalepki legalizacyjne zostały tak skonstruowane, żeby służyły przez lata i nie były łatwą zdobyczą dla złodziei, a także fałszerzy. Składają się one z dwóch połączonych ze sobą folii z hologramami, co z jednej strony utrudnia ich podrobienie, a z drugiej sprawia, że nabywca samochodu musi się nieźle natrudzić, żeby wymienić nalepkę na nową. Widok kilku naklejek na jednej szybie samochodu lub nieestetycznych pozostałości po kleju mało kogo zaskakuje. Każdy kto próbował pozbyć się nalepki bez wcześniejszego przygotowania, wie o czym mowa. Żeby ułatwić wymianę naklejki, przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu można to zrobić sprawnie i szybko.
Polecany artykuł:
Usuwanie naklejki z szyby samochodu: krok pierwszy
Do usuwania naklejki rejestracyjnej z szyby samochodu trzeba się odpowiednio przygotować. Niezbędne będą następujące przedmioty:
- żyletka lub skalpel
- suszarka do włosów
- rozpuszczalnik
- ściereczki.
Krok drugi na drodze do usunięcia naklejki z szyby
Mając już pełen zestaw, można przystąpić do pierwszej czynności, mianowicie podgrzania szyby. Bez tego usunięcie naklejki będzie niemal niemożliwe. Wiele szczęścia mają Ci, którzy wymieniają nalepkę w okresie letnim. W tym celu może wystarczyć wystawienie szyby na działanie promieni słonecznych. Po kilku godzinach będzie ona tak nagrzana, że suszarka do włosów może okazać się zbędna. Jak łatwo się domyślić, rozgrzanie szyby zimą to zdecydowanie trudniejsze zadanie - bez suszarki się nie obędzie. Co istotne, szybę nagrzewamy od wewnętrznej strony. Skupiamy się przede wszystkim na powierzchni, do której jest przyklejona nalepka, ale zimą warto rozgrzać większą powierzchnię, ponieważ gwałtowna zmiana temperatury może skutkować pęknięciem szyby.
Krok trzeci: podważanie
Kiedy naklejka będzie odpowiednio nagrzana, można spróbować ją podważyć. W tym celu będziemy potrzebować skalpela lub żyletki. Możemy podważyć jeden róg lub cały bok nalepki. Im więcej, tym lepiej. Jeśli ta czynność sprawia nam to problem, to najprawdopodobniej szyba powinna być bardziej rozgrzana.
Po podważeniu rogu, próbujemy ściągnąć naklejkę palcami. Możemy pomagać sobie żyletką lub skalpelem, ale należy uważać na palce, a także na szybę. Budowa nalepki sprawia, że w trakcie jej usuwania może dojść do rozwarstwienia. Tylko szczęściarzom udaje się oderwać całą jednym ruchem.
Krok czwarty: rozpuszczanie
Jeśli na szybie pozostaną fragmenty naklejki lub resztki kleju, konieczny będzie rozpuszczalnik i ściereczki. Najpierw powinniśmy zabezpieczyć ściereczkami deskę rozdzielczą, żeby się nie odbarwiła. Następnie nasączoną rozpuszczalnikiem ściereczką pocieramy pozostałości naklejki, aż znikną. Gotowe!
Warto pamiętać, że zanim przykleimy nową nalepkę, powinniśmy dokładnie umyć szybę i osuszyć. Dzięki temu naklejka będzie się dobrze trzymać szyby i prawdopodobnie w przyszłości, jeśli sprzedamy samochód, nowy nabywca będzie się musiał natrudzić, że się jej pozbyć.