Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie?

i

Autor: pixabay.com

Auto

Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie? Te sposoby działają!

2023-11-28 13:12

Zaparowane szyby w samochodzie to prawdziwe utrapienie kierowców w okresie jesienno-zimowym. Wsiadamy do auta, chcemy szybko odjechać, ale nic nie widzimy. Wycieramy przednią szybę, ale po chwili znów zachodzi parą. Okazuje się jednak, że jest kilka prostych sposobów na zaparowane szyby w aucie. Zobaczcie, jak można sobie szybko poradzić z zaparowanymi szybami.

Zaparowane szyby w samochodzie znacznie ograniczają widoczność, co z kolei ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zanim ruszymy w podróż samochodem, powinniśmy dokładnie wytrzeć szyby, zapewniając sobie odpowiednią widoczność. Wytarcie szyb nie zawsze jednak wystarcza, a para na szybach może pojawi się także w czasie jazdy. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak szybko oczyścić zaparowane szyby?

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Dlaczego szyby w samochodzie parują? Powodów może być kilka. Najczęstszą przyczyną parowania szyb jest zgromadzona w aucie wilgoć. Jej źródłem może być m.in. wnoszony na butach śnieg lub woda ociekająca z parasolki – wniesione w ten sposób krople wody parują i osadzają się na szybach. Do zaparowania szyb może dojść również na skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem auta i jego otoczeniem. W końcu przyczyną parowania szyb może być również zapchany filtr kabinowy lub włączony tzw. obieg wewnętrzny powietrza.

Jak szybko oczyścić zaparowane szyby?

Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą szybo oczyścić zaparowane szyby:

1. Regularnie czyść szyby w samochodzie i posprzątaj wnętrze

  • Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać problemom, niż z nimi walczyć, regularnie czyść szyby w samochodzie. Brud i tłuszcz na szybach sprawia, że łatwiej osadzają się na nich krople wody, powodując powstanie ograniczającej widoczność pary. Wystarczy umyć dokładnie szyby płynem do mycia szyb i wytrzeć je do sucha papierowym ręcznikiem. Różnica powinna być zauważalna i szyby w aucie nie powinny zachodzić już tak szybko parą. Można tez zastosować tzw. antypary, czyli preparaty zapobiegające parowaniu szyb.
  • Regularnie sprzątaj i odkurzaj wnętrze auta. Piasek, kurz, wilgotne gąbki i ściereczki kumulują wilgoć, sprzyjając parowaniu szyb.

2. Osusz wnętrze samochodu

  • Główną przyczyną parowania szyb w samochodzie jest nadmierna wilgoć. Wsiadając do samochodu, staraj się więc otrzepać buty ze śniegu lub otrząsnąć parasol. W okresie jesienno-zimowym warto zainwestować w gumowe dywaniki, które nie kumulują wilgoci, tak jak dywaniki materiałowe i łatwiej pozbyć się zgromadzonej na nich wody i błota.
  • Dobrym sposobem na osuszenie wnętrza samochodu może okazać się umieszczenie w środku pochłaniaczy wilgoci lub grubej warstwy gazet pod dywanikami, na tylnej kanapie i w bagażniku – papier powinien pochłonąć nadmiar wilgoci. Nie zapominaj też o regularnym wietrzeniu samochodu.

3. Wyłącz tzw. obieg zamknięty powietrza

  • Jedną z przyczyn parowania szyb w samochodzie może być włączenie tzw. zamkniętego obiegu powietrza. Upewnij się więc, że zamknięty obieg jest wyłączony i do samochodu dociera powietrze z zewnątrz, zapewniając odpowiednią cyrkulację.

4. Włącz klimatyzację

  • Jeśli szyby w aucie są zaparowane, skieruj na nie nawiew i włącz ogrzewanie. Jeśli w samochodzie jest klimatyzacja, uruchom ją jednocześnie z ogrzewaniem. To najszybszy sposób na pozbycie się pary - szyby powinny błyskawicznie odparować. W szybszym odparowaniu szyb może pomóc też uchylenie okna, co pomoże uciec wilgoci na zewnątrz.

5. Sprawdź filtr kabinowy

  • Sprawdź, czy filtr kabinowy jest czysty. Zgromadzony w zanieczyszczonym filtrze brud może gromadzić wilgoć, co skutkuje zaparowanymi szybami.
Te tablice rejestracyjne wyglądają znajomo. Rozpoznasz, skąd pochodzą?
Pytanie 1 z 20
BLM to międzynarodowy ruch Black Lives Matter. Na tablicy rejestracyjnej oznacza:
Pijany kierowca na DK 12 z Leszna do Wschowy