Jak płacić na zagranicznych wakacjach? Wymiana waluty czy płatność kartą? Sprawdź, co się bardziej opłaca

i

Autor: pixabay

Finanse

Jak płacić na zagranicznych wakacjach? Wymiana waluty czy płatność kartą? Sprawdź, co się bardziej opłaca

2023-07-04 10:52

Wymieniać pieniądze w kantorze czy wystarczy zabrać ze sobą kartę płatniczą - to pytanie zadaje sobie wiele osób przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. Okazuje się, że w jednych krajach wybieramy płatności kartą, a w innych wolimy operować gotówką. Co się bardziej opłaca?

Płatność kartą za granicą czy wypłata gotówki z bankomatu? 

Z analizy transakcji wykonywanych kartami płatniczymi (debetowymi i kredytowymi) PKO BP w poprzednim sezonie letnim (lipiec-wrzesień 2022) wynika, że klienci banku najchętniej płacili kartami we Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii, Francji, Grecji, Węgrzech, Turcji i Bułgarii. Z kolei gotówkę z bankomatów w trzecim kwartale 2022 r. klienci PKO BP najchętniej wypłacali w Chorwacji, Francji, Włoszech, Grecji, Turcji, Hiszpanii i Bułgarii.

PKO BP podało, że od lipca do wrześniu 2022 r. klienci płacili kartami w ponad 190 państwach świata, wśród których były m.in.: Burkina Faso, Kiribati, Haiti czy Gujana Francuska. Z Blika zbliżeniowego w tym czasie skorzystano w 67 krajach świata, w tym w: Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Indiach, Kuwejcie czy Meksyku. Najczęściej na świecie był on używany w supermarketach i sklepach spożywczych oraz w restauracjach i innych punktach gastronomicznych (kawiarnie, cukiernie itp.) oraz na stacjach paliw.

Bank zauważył, że w pandemicznym roku 2020 spadła liczba transakcji kartami za granicami Polski w terminalach POS (z ang. point of sale - punkt handlowy) i w bankomatach. W roku 2020 kartą płacili klienci PKO BP, którzy za granicą pracowali albo mieszkali niedaleko granicy i robili zakupy w krajach ościennych.

- Sytuacja powoli wróciła do normy w roku 2021 - w trzecim kwartale liczba płatności kartami w terminalach za granicą wzrosła o 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020. W trzecim kwartale kolejnego, czyli 2022 r., ten wzrost – również w stosunku do roku 2020 - wyniósł aż 126 proc. - przekazał bank w informacji prasowej.

W przypadku bankomatów - w okresie lipiec-wrzesień 2021 r. nastąpił wzrost liczby wypłat z zagranicznych bankomatów o 18 proc. porównując z analogicznym okresem pandemicznego roku 2020; liczba wypłat bankomatowych utrzymała się na takim samym poziomie także w analogicznym kwartale 2022 r.

Jak płacić na zagranicznych wakacjach? 

Jaką formę płatności najlepiej wybrać podczas zagranicznych wakacji? Jak podkreślają eksperci, jeśli decydujemy się na płatności "złotówkową" kartą w terminalach, należy pamiętać o tym, by płacić lokalną walutą. Opcja przeliczenia transakcji na polską walutę z reguły nie jest korzystna. Jednakże w większości przypadków i tak nie unikniemy kosztów za transakcję w obcej walucie. Przed wyjazdem warto się upewnić, czy bank pobiera opłaty za przewalutowanie oraz czy stosuje tylko kursy przeliczeniowe Visy lub Mastercard.

Również korzystając z bankomatów, najlepiej wybierać lokalną walutę. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach nie da się uniknąć dodatkowej opłaty za wypłatę środków. Część banków pobiera pieniądze za wypłaty z bankomatów za granicą. Dodatkowo należy pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od bankomatu. 

Najkorzystniejszą opcją dla osób, które chcą korzystać z kart płatniczych za granicą, będą karty walutowe (lub wielowalutowe), które dają możliwość płacenia w kilku walutach bez konieczności przewalutowania. Najwygodniej jest założyć konto walutowe i zasilać je za pomocą internetowego kantoru, działającego 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. 

Wygodną opcją będzie także korzystanie ze zbliżeniowego Blika, ponieważ płatności są rozliczane w złotówkach, a transakcje są przeliczane po korzystnych kursach i bez prowizji za przewalutowanie.  

Pozostaje jeszcze jedna możliwość, czyli wymiana gotówki w kantorze. Warto skorzystać z tej opcji, wybierając się do kraju, w którym płatności kartą nie są powszechne. Należy też pamiętać o tym, że nie wszędzie zapłacimy kartą, nawet w dużych europejskich miastach, dlatego warto zabrać ze sobą na wakacje niewielką ilość gotówki. Jednakże wyjazd wyłącznie z gotówką nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ możemy narazić się na kradzież pieniędzy. 

Zapłacił za zakupy nie swoją kartą! Szuka go policja z Bydgoszczy