Nowa infrastruktura obejmuje układy wraz z oprogramowaniem do projektowania i sterowania inteligentnymi budynkami oraz urządzenia reagujące na zmienne zachowanie monitorowanego obiektu. Zainstalowany w laboratoriach sprzęt jest taki sam, jak ten wykorzystywany w rzeczywistych obiektach – podkreśla prof. Piotr Borkowski z Politechniki Łódzkiej. – Studenci tutaj uczą się oprogramowywania i tworzenia algorytmów i scenariuszy działania tych wszystkich automatyk budynkowych proponowanych przez nowoczesne zakłady przemysłowe i firmy.
Liczny sprzęt zgromadzony w pokojach na wyremontowanym piętrze Katedry pozwoli naukowcom i studentom jedynego w Polsce kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart. Systemy inteligentne zamontowane w budynkach wymuszają konieczność ich integracji, monitorowania i nadzorowania. Analiza zebranych danych i odpowiednie algorytmy decyzyjne mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty eksploatacji.
Modernizacja Katedry Aparatów Elektrycznych kosztowała niemal mln zł.Większość środków pochodzi z Funduszy Europejskich.