Wysokość emerytury. Od czego zależy?
Emerytura powinna być dla każdego czasem zasłużonego odpoczynku, po wielu latach aktywności zawodowej. Jednak nie zawsze tak jest, a seniorzy martwią się o swoje świadczenia. Od czego więc zależy wysokość emerytury? Przede wszystkim od zgromadzonego na koncie emerytalnym kapitału. ZUS ustala wysokość emerytury, dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia. A jak ustalana jest podstawa emerytury? Uwzględniany jest kapitał początkowy, składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie ZUS, a także środki zapisane na subkoncie dla członków OFE.
Następnie, wartość kapitału, czyli podstawy obliczenia emerytury, dzieli się przez średni czas dalszego trwania życia, licząc go od momentu przejścia na emeryturę.
Emerytura w Polsce. Jaka jest najwyższa kwota świadczenia?
Z informacji przekazanych w grudniu 2023 roku przez prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudę Uścińską wynika, że najwyższa emerytura dla kobiety w Polsce to aż 26 856 zł. Tak wysokie świadczenie pobiera seniorka, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, a jej staż pracy wyniósł 61 lat.
Najniższa emerytura w Polsce. Kwota zaskakuje!
Oczywiście są też tacy, którzy nie otrzymują emerytury wcale. A ile wynosi najniższa emerytura przyznana w Polsce? Jak informuje portal Interia, świadczenie to wynosi zaledwie... jeden grosz. Kobieta pobierająca jednogroszową emeryturę przepracowała jeden dzień na umowie zlecenie. Od momentu przyznania jej emerytury, kobieta uzbierała kapitał w wysokości około trzech złotych.