Ile na komunię?

i

Autor: Pixabay.com

Społeczeństwo

Ile na komunię dla dziecka w 2023? Sprawdź, jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie

2023-06-14 15:46

Ile pieniędzy powinno się wręczyć z okazji I komunii świętej? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zwłaszcza, jeśli sakrament przyjmuje dziecko z bliskiej rodziny. Jaka suma będzie odpowiednia? Jeśli macie wątpliwości, jak postąpić, przeczytajcie nasz poradnik, w którym piszemy, jaką kwotę powinno dać się dziecku na komunię.

Ile pieniędzy dać na komunię? Z początkiem maja, wracają pierwsze komunie a wraz z nimi pytanie, które każdego roku zadają sobie goście zaproszeni na tę uroczystość: ile na komunię? Jak duża kwota powinna znaleźć się w kopercie?

Jaki prezent na komunię? 

Tradycją jest już wręczanie pewnej sumy pieniędzy z okazji pierwszej komunii świętej. Jaką jednak kwotą obdarować dziecko? Ile pieniędzy powinno się przygotować? To szczególnie ważne w przypadku, gdy sakrament przyjmuje członek naszej bliskiej rodziny. Sprawdziliśmy, co mówią na ten temat internauci - okazuje się, że kwoty różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem.

Choć wypowiedzi dotyczących konkretnych kwot jest sporo, co do jednego większość komentatorów jest zgodna. Zamiast wymyślać na siłę prezenty, które nie sprawią dziecku przyjemności, lepiej wręczyć mu pieniądze. Dzięki temu, będzie mogło uzbierać sobie kwotę na swój wymarzony prezent.

- Tak naprawdę to ciężko trafić w gust, więc dziecko jak uzbiera konkretną sumę samo coś sobie kupi... - pisze internautka na jednej z grup na Facebooku.

Ile na komunię od chrzestnego?

Skoro tak, to ile pieniędzy powinno dać się na komunię? Tutaj kwota może różnić się choćby ze względu na stopień pokrewieństwa, czy... zasobność naszego portfela. Dobrze wziąć pod uwagę fakt, że zbyt hojny prezent może wprawić w zakłopotanie rodziców dziecka. Rodzice chrzestni czy dziadkowie, często dają dzieciom koperty zawierające nawet powyżej 1000 zł.

Jeśli chodzi o innych gości, dość często stosowaną zasadą jest wręczenie dziecku kwoty odpowiadającej cenie "za talerzyk" na przyjęciu komunijnym. Zazwyczaj to 250-300 złotych.

Można również zrezygnować z pieniędzy i wręczyć konkretny upominek. Tu jednak, by uniknąć nietrafionego podarku, dobrze jest skonsultować się z rodzicami oraz z samym dzieckiem.

Ile na komunię?

  • Dziadkowie i rodzice - tu praktycznie nie ma ograniczeń. Zdarzają się nawet kwoty powyżej 2000 zł.
  • Rodzice chrzestni - 500 zł to częsta kwota, jaką dzieci otrzymują od chrzestnych, jednak zdarza się nawet i 1000 zł
  • Pozostali goście - 300 - 200 zł - często kierują się ceną "za talerzyk" na przyjęciu komunijnym
Raport z anteny 04.05, godz.10