Łódź

Hołd dla włókienniczej tradycji Łodzi. Wyjątkowy mural na ulicy Włókienniczej

2024-10-22 11:26

Mural nawiązujący do koronek produkowanych niegdyś w łódzkiej fabryce Gustawa Geyera powstał na elewacji kamienicy przy ul. Wólczańskiej 217 w Łodzi. Jego autorką jest znana na całym świecie polska artystka NeSpoon.

Na elewacji kamienicy przy ul. Wólczańskiej 217 można już podziwiać nowy łódzki mural. Mural nawiązuje do koronek produkowanych niegdyś w mieszczącej się po sąsiedzku fabryce Gustawa Geyera.

- To jest nawiązanie do łódzkiej tradycji tkactwa maszynowego w tutejszej fabryce Gustawa Geyera - mówi autorka muralu NeSpoon. - To jest przeniesiona na ścianę oryginalna łódzka koronka. Znalazłam taką w second-handzie i stwierdziłam, że idealnie nadaje się na tę ścianę. 

NeSpoon to polska artystka tworząca na pograniczu ceramiki, malarstwa, rzeźby, urban artu i sztuki konceptualnej. Jej prace pojawiały się w przestrzeni publicznej ponad 100 miast w 44 krajach na 5 kontynentach. Prezentowane były m.in. w Pawilonie Polskim podczas światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju, a także podczas kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych na świecie.

Zafascynowana koronkami artystka odwiedziła Łódź zanim przystąpiła do pracy nad muralem. W Muzeum Włókiennictwa przeglądała zbiory i archiwa, żeby odnaleźć najbardziej typowy dla miasta, lokalny wzór koronki.

- Powstawały takie w łódzkiej fabryce Gustawa Geyera, a charakterystyczny fabryczny wyrób można podejrzeć na portrecie żony fabrykanta - Heleny Geyerowej w łódzkim muzeum włókiennictwa - dodaje Teresa Latuszewska-Syrda, szefowa Fundacji Urban-Forms.

Poza muralem NeSpoon tworzy też instalację artystyczną, którą w listopadzie zaprezentuje w Fabryce Sztuki w Łodzi. Będzie to instalacja z koronek i serwetek koronkowych zebranych wśród łodzian w ramach akcji „Podziel się koronką” oraz w antykwariatach i sklepach z używaną odzieżą.

Nowy, niesamowity mural w Warszawie. Czesław Niemen patrzy na Saską Kępę 

Łódzkie kina, których już nie ma. Gdzie się znajdowały?

Pytanie 1 z 12
Kino Bałtyk miało swoją siedzibę przy ulicy: