GUS sprawdzi, co robią rodziny w Łódzkiem
Raz na dziesięć w Polsce przeprowadzanej jest badanie dotyczące budżetu czasu ludności. Wyniki badania służą do wyceny wartości czasu pracy w gospodarstwie domowym, są pomocne w szacunkach dla rachunków narodowych i do sporządzania ogólnonarodowego bilansu czasu pracy, a także znajdują praktyczne zastosowanie m.in. w orzecznictwie sądowym podczas zasądzania alimentów na rzecz osób trudniących się pracą domową.
Takie badanie przeprowadzone zostanie w 2023 roku. Cała analiza trwać będzie 52 tygodnie, a w całym kraju zostanie wylosowanych 27 tysięcy rodzin. W województwie łódzkim zbadanych zostanie łącznie 1809 rodzin.
Jak przebiegać będzie badanie GUS?
W celu przeprowadzenia badania ankieter GUS przekaże wybranym rodzinom specjalny dzienniczek, który będą wypełniać wszyscy członkowie danego gospodarstwa domowego, łącznie z dziećmi, które ukończyły 10 rok życia. Wylosowany zostanie jeden dzień powszedni i jedna sobota lub niedziela, którą trzeba będzie dość szczegółowo opisać. W dzienniczku zawarte będą 10-minutowe przedziały czasowe, w których należy podawać czynność główną i ocenić, czy czas poświęcony na czynność główną był w przeważającej mierze przyjemny bądź nieprzyjemny. Wymienia się także czynność towarzyszącą i określa, czy któraś z nich była wykonywana na smartfonie, komputerze, tablecie lub podobnym urządzeniu. Wskazuje się też miejsce pobytu w danym czasie czy środek transportu, którym się poruszało. Pojawią się także pytania o liczbę członków rodziny, rok urodzenia czy źródła dochodów.
Czy badanie GUS jest obowiązkowe?
Co istotne, w przeciwieństwie do spisu powszechnego i rolnego, udział w badaniu budżetu czasu ludności jest nieobowiązkowy. Jednak statystycy proszą, aby rodziny, które zostały wylosowane, poświęciły odrobinę czasu i wykonały zadanie. Ankieterów i inne osoby powiązane z badaniem obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. Oznacza to, że wyniki są anonimowe.