Na jaką chorobę najczęściej chorują Polacy i w których województwach, gdzie w kraju ludzie wolą herbatę, a gdzie kawę - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi mamy znaleźć na genetycznej mapie Polski.
- Już udało nam się opublikować dwie prace. […] Na przykład przeprowadzając szeroki wywiad fenotypowy dotyczący różnych cech, od koloru oczu, włosów, wzrostu przez różnego rodzaju przyzwyczajenia stylu życia jak np. ilość uprawianego sportu, czas spędzany przed telewizorem, o których w pewnym stopniu decyduje DNA, ale także otoczenie społeczne. Dzięki wykonaniu tych analiz jesteśmy w stanie zarządzać profilaktyką - mówi Błażej Marciniak z Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego.
Polecany artykuł:
Próbki materiału biologicznego są przechowywane w kontrolowanych warunkach, w zamrażarkach, a czasem nawet w ciekłym azocie. Takie działanie sprawia, że ich przydatność znacznie się wydłuża. Każda próbka jest inna. Może to być ślina, krew i różnego rodzaju tkanki – wszystko na czym naukowcy prowadzą badania.
Zbudowanie takiej bazy pozwoli przewidzieć jakie problemy lub choroby może mieć nasza populacja. Dzięki temu ewentualne przeciwdziałania będzie można rozpocząć o wiele szybciej i skuteczniej.