Młodzi na scenie, młodzi na widowni. W Łodzi trwa Festiwal Szkół Teatralnych. Już po raz 40 studenci, którzy kończą wydziały aktorskie grają u nas swoje dyplomowe przedstawienia.
Ten festiwal to legenda, nawet łączy się z marzeniem żeby studiować w szkole teatralnej. Przez te wszystkie lata zawsze obserwowaliśmy młodsze roczniki, trzymaliśmy za nich kciuki. To jest super okazja żebyśmy wreszcie się poznali, bo przecież jesteśmy w różnych szkołach i się nie znamy. Bardzo się cieszymy, że możemy też obserwować pracę innych i się integrować.
Łódzki festiwal jest jednym z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Po raz pierwszy odbył się w 1982 roku z inicjatywy Jana Machulskiego, który przez kilka kadencji był dziekanem wydziału aktorskiego łódzkiej PWSFTviT. Pomysł, by szerokiej publiczności pokazać wszystkie studenckie dyplomy spodobał w szkołach teatralnych i wzbudził entuzjazm widzów, którzy co roku kibicują młodym aktorom. Na widowni zawsze były nadkomplety, a publiczność tworzyła niezapomnianą atmosferę i żywiołowo reagowała. Rektor Szkoły Filmowej w Łodzi Milenia Fiedler podkreśla, że jubileuszowy, 40 festiwal to wielkie święto dla organizatorów.
Z tej perspektywy czasu widać, ile tutaj było fantastycznych spektakli, wydarzeń. Ile debiutów, odkryć, zachwytów, wyjścia tych młodych ludzi do świata. To są takie momenty święta, radości, młodzieńczej energii i entuzjazmu.
Łukasz Simlat wspomina, że ma bardzo bogate i kolorowe wspomnienia z tego festiwalowego tygodnia w Łodzi. Teraz aktor jest w jury.
Lata lecą, to było miłe zaskoczenie i ciekawa propozycja dla mnie. Liczę na potężny zastrzyk energii od młodych ludzi.
Rektor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych prof. Dorota Segda pamięta swój dyplom pokazany w Łodzi. W 1988 roku na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych otrzymała nagrodę za rolę Maszy w przedstawieniu "Samobójca" Mikołaja Erdmana, w reżyserii Jerzego Jarockiego. Teraz przyjeżdża na festiwal ze swoimi studentami
Wiem ile ten festiwal znaczy dla studentów, dla całego teatralnego świata. Oni naprawdę na to czekają przez kilka lat, są bardzo szczęśliwi że mogą tu przyjechać i to jest ich święto przez ten tydzień.
Studenci szkół teatralnych pokażą 14 dyplomowych przedstawień. Podkreślają, że to jest dla nich bardzo ważne wydarzenie.
Trochę się stresujemy, trochę cieszymy, jest w nas dużo nadziei, dużo fajnych emocji. Chcemy się tutaj najlepiej pokazać, kibicujemy wszystkim, trzeba się przecież wspierać. Na pewno spotkamy tu ciekawych ludzi, jesteśmy ciekawi siebie nawzajem, ciekawi dyplomów. Czekamy, by podpatrzyć kolegów z innych szkół, co oni potrafią, co nam pokażą.
Spektakle dyplomowe są prezentowane na scenach Teatru Nowego i Teatru Studyjnego w Łodzi. Można je też oglądać online na stronie 40.FST. Zaplanowano też spotkania z artystami, warsztaty oraz cykl kinowych pokazów "Laureaci FST na Wielkim Ekranie". Werdykt jury i laureatów poznamy w niedzielę 15 maja.
Szczegóły https://festiwalszkolteatralnych.pl/