Festiwal Kamera Akcja 2023
W czwartek, 12 października, rozpoczęła się 14. edycja Festiwalu Kamera Akcja. Wydarzenie potrwa aż 8 dni, a udział w nim to niepowtarzalna okazja, by zbliżyć się do świata kina, poznać ciekawych ludzi i obejrzeć wyjątkowe produkcje.
Pierwszy dzień festiwalu już za nami. 12 października mogliśmy wziąć udział w pierwszych seansach, a wśród nich pojawiła się przedpremierowo produkcja "Chłopi" która cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że następnego dnia wyświetlony zostanie dodatkowy seans. Nie zabrakło też kulinarnych emocji, czyli „Bulion i inne namiętności” w Monopolis.
Polecany artykuł:
Agnieszka Holland i "Zielona granica"
W piątek natomiast mieliśmy okazję porozmawiać z cenioną na całym świecie reżyserką Agnieszką Holland. Okazja była nie inna, jak projekcja "Zielonej Granicy" czyli filmu wzbudzającego ogromne kontrowersje. Opowiada on o granicy polsko-białoruskiej. Cały film jest czarno biały, a akcja toczy się przede wszystkim w lesie, co mocno podkreślała reżyserka.
Seans uczestnicy festiwalu oglądali z zapartym tchem i wzruszeniem. Nic dziwnego, emocji nie dało się opanować. Następnie odbyło się spotkanie z twórcami produkcji, z reżyserką na czele. Niestety, Agnieszka Holland nie mogła zjawić się osobiście, ale udało się połączyć z nią internetowo i pokazana została na telebimie. Na miejscu pojawili się natomiast scenarzysta Maciej Pisiuk oraz producent Marcin Wierzchosławski. Nie zabrakło pytań o autentyczność filmu i o to, co zainspirowało reżyserkę, do podjęcia tak ciężkiego tematu.
"Zaczęłam myśleć o tym filmie w trakcie wydarzeń w Usnarzu Górnym. Czułam bezradność i poczucie, że to jest właśnie historia, którą należy opowiedzieć. A potem to przekonanie nasiliło się, kiedy władze wprowadziły stan wyjątkowy i zamknęły duży obszar wokół graniczny, zamknęły dostęp mediom, również kamerom, dziennikarzom i organizacjom humanitarnym i medycznym. Stało się dla mnie jasne, że planuje się tam pewnego rodzaju laboratorium przemocy i kłamstwa i to jest celowe. By tych ludzi, których tam spotykają te dramatyczne wydarzenia, by oni zostali pozbawieni twarzy i głosu. Wtedy uznałam, że moim obowiązkiem jest spróbować to opowiedzieć, teraz, kiedy coś takiego dopiero się zaczyna. A film fabularny będzie do tego najlepszym narzędziem" - powiedziała Agnieszka Holland.
Reżyserka wyjaśniła również, że w zachowaniu autentyczności filmu bardzo pomógł resercher, który współpracował z Maciejem Psiukiem przy innym projekcie, dr Maciej Duklewski. Zgromadził on ogromną ilość materiału, a następnie rozpoczęły dokumentacje bezpośrednie.
Festiwal Kamera Akcja 2023. Co jeszcze czeka nas w najbliższych dniach?
Ale to nie koniec wrażeń, a dopiero początek. Przed nami kolejne dni fascynujących projekcji i spotkań. Odbędą się m.in. warsztaty "Krytycy i twórcy rozmawiają" , warsztaty analizy filmu wokół książki czy warsztaty z szybkiego pisania.
Nie zabraknie też wielu propozycji filmowych jak "Niepokalana", "Opadają liście", "Wśród wyschniętych traw" czy "Club Zero". W planach są też kolejne bloki Konkursu Authors Spotlight. Szczegółowy program festiwalowy dostępny jest na stronie internetowej.