Ratownik karetka pogotowia

i

Autor: arembowski/Pixabay/cc0

Europejski Kongres Medycyny Ratunkowej. Łódzkie pogotowie otrzymało prestiżową nagrodę

2022-10-20 13:48

W Berlinie odbył się Europejski Kongres Medycyny Ratunkowej, podczas którego prestiżową nagrodę zdobyło łodzkie pogotowie. EMS Angels Awards 2022 Platinum Status przyznane zostało ratownikom za jakość opieki nad pacjentami dotkniętymi udarem mózgu.

W Berlinie odbył się Kongres Medycyny Ratunkowej

16 października w Berlinie miał miejsce Europejski Kongres Medycyny Ratunkowej. Podczas wydarzenia wyróżniono aż pięć stacji ratownictwa medycznego w Polsce: w Przemyślu, Bolesławcu, Rzeszowie, Wałbrzychu i Łodzi. 

Ocenienia odbyło się na podstawie danych z ostatniego półrocza ze stacji ratownictwa w różnych krajach, przestrzegając zasad dotyczących anonimowości pacjentów.

Łódź triumfuje

Prestiżową nagrodę odebrali przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi za jakość opieki nad pacjentami dotkniętymi udarem mózgu. Jurorzy brali pod uwagę, czy ratownicy są systematycznie i odpowiednio szkoleni do tego, jak wykrywać udar i jak reagować, gdy istnieje podejrzenie udaru u chorego. Oceniano także szybkość działań.

Udar. Najważniejsza jest metoda FAST

Ratownicy przypominają o ważnej w przypadku udaru zasadzie FAST. Przypomina ona kiedy i jak trzeba działać:

  • F- face, czyli twarz. W przypadku podejrzenia udaru należy poprosić chorego o uśmiechniecie się, wtedy należy obserwować czy twarz pacjenta jest symetryczna. Przede wszystkim chodzi o opadanie kącików ust. Jeśli się pojawia- świadczy to o udarze.
  • A- arm, czyli ramię. Chorego należy poprosić o zamknięcie oczu i wyciągnięcie kończyn górnych do przodu wnętrzem dłoni do góry. Jeśli jedno ramie będzie niżej lub będzie opadać, może to być oznaka udaru.
  • S- speach, czyli mowa. Należy poprosić chorego o wypowiedzenie prostego zdania i jego powtórzenie. Jeśli mowa chorego będzie bełkotliwa lub jeśli pacjent będzie miał problem z powtórzeniem zdania i będzie je przekręcał, to sygnał do niepokoju.
  • T- time, czyli czas. I najważniejsze- jeżeli zaobserwujemy którykolwiek z wyżej wymienionych symptomów u pacjenta, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Łódzka Straż Graniczna rozbiła gang przemycający do Polski migrantów