Matury 2023. Terminy
Zgodnie z harmonogramem, egzaminy maturalne będą przeprowadzane od 4 do 23 maja 2023 roku, z czego matury ustne odbędą się od 10 do 23 maja.
Egzaminy w części pisemnej odbywać się będą w dwóch porach, porannej od godziny 9:00 oraz popołudniowej od godziny 14:00.
Z kolei egzaminy w terminie dodatkowym odbędą się od 1 do 19 czerwca. Wyniki matur zostaną opublikowane online 7 lipca 2023 roku, natomiast egzamin w terminie poprawkowym potrwa od 21 do 22 sierpnia.
Matura z matematyki. W jakich nastrojach są maturzyści?
Dziś matury z matematyki na poziomie podstawowym. Uczniowie w całej Polsce zasiedli do ławek, by o godzinie 9:00 rozpocząć egzamin pisemny. Maturzyści dostali dwa rodzaje arkuszy, w nowej formule (2023) i starej (2015). Matura z matematyki na poziomie podstawowym w nowej formule potrwa 180 minut, natomiast w starej 170 minut.
Wybraliśmy się do VII Liceum Ogólnokształcącego im. im. Adama Asnyka w Łodzi, by sprawdzić, jak przed maturą z matematyki czują się maturzyści. Jak się okazuje, obawy są dużo większe niż w przypadku języka polskiego. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, w końcu większość z nas czuje się bardziej humanistami niż umysłami ścisłymi.
Poza tym, maturzyści są w dobrych humorach i jak podkreślali, chcieliby już przystąpić do egzaminu, szybko go skończyć i o nim zapomnieć. Liczą jednak, że w podobnie jak w przypadku języka polskiego, pozytywnie się zaskoczą i matura wcale nie będzie taka trudna. Czy tak będzie? Przekonamy się za kilka godzin.
Matura z matematyki. Co może pojawić się na egzaminie?
W arkuszu pojawi się od 29 do 40 pytań, za które będzie można uzyskać łącznie 50 punktów. Są to zadania zarówno otwarte, jak i zamknięte.
Według informacji, które pojawiają się w internetowych przeciekach w tym roku szczególną uwagę warto zwrócić na ciągi arytmetyczne i geometryczne. Możliwe, że zadania z nimi będą najlepiej punktowane.