Nietrafiony prezent? Oto co możesz z nim zrobić
Nie ma nic przyjemniejszego od rozpakowywania prezentów. Ten moment cieszy wszystkich bez wyjątku. Większość z nas uwielbia też to, co następuje później. Po podekscytowaniu przychodzi nieskrępowania radość z podarunku. Bywa jednak tak, że po rozpakowaniu prezentu pojawia się rozczarowanie. Każdy z nas choćby raz w życiu otrzymał nietrafiony prezent pod choinkę. Co zrobić z upominkiem, który nie przypadł nam do gustu? Zamiast upychać go na dnie szafy, mamy do wyboru wiele możliwości.
Nietrafiony prezent możemy oddać do sklepu lub wymienić, ale tylko pod warunkiem, że posiadamy dowód zakupu, co bywa problematyczne. Zazwyczaj darczyńca nie dołącza paragonu lub faktury. Jeżeli jednak wiemy, że swoją szczerością nie sprawimy mu przykrości, możemy po prostu poprosić o dowód zakupu.
Jak przypomina Europejskie Centrum Konsumenckie i UOKiK, nie powinniśmy mieć problemu ze zwrotem produktu kupionego przez internet. Mamy bowiem 14 dni na odstąpienie od umowy, a w ramach dobrej woli niektórzy sprzedawcy oferują dłuższy okres na odstąpienie od umowy.
- Sprzedawca powinien zwrócić koszty dostarczenia rzeczy do konsumenta, o ile zwracamy wszystkie produkty z danego zamówienia. Koszt przesyłki zwrotnej ponosi konsument, chyba że nie został o tym poinformowany lub sprzedawca umożliwia mu dokonanie bezpłatnego zwrotu – wyjaśnia Europejskie Centrum Konsumenckie.
W przypadku prezentu kupionego w sklepie stacjonarnym, zwrot zależy już od dobrej woli sprzedawcy, a sklep ma prawo określać własne warunki. Może na przykład w zamian zaproponować m.in. zwrot gotówki, wymianę czy bon na zakupy. Jeżeli natomiast nasz prezent okaże się wadliwy, możemy złożyć reklamację.
- Dowód zakupu jest konieczny do zgłoszenia reklamacji. Najprostszym jest paragon, może to być również potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które były podczas zakupów. W reklamacji możesz żądać: naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy – podaje Europejskie Centrum Konsumenckie.
Zrób pożytek z nietrafionego prezentu
Jeżeli jednak wiemy, że sprawilibyśmy przykrość naszemu darczyńcy, mówiąc wprost, że prezent nie jest do końca trafiony, pozostają nam inne opcje. Podarunek możemy sprzedać na jednej z platform sprzedażowych. W tym przypadku warto zachować dyskrecję, żeby nikogo nie urazić. Jeśli wystawimy nasz prezent na aukcji, nie chwalmy się tym w mediach społecznościowych.
Nietrafiony prezent możemy też oddać potrzebującym. Istnieje też inna możliwość – być może prezent, który nie przypadł nam do gustu, spodoba się komuś innemu. Możliwe też, że czyjś nietrafiony prezent będzie idealny dla nas. Możemy po prostu wymienić się podarunkami i zrobić z nich pożytek.