Policjanci odebrali zgłoszenie od człowieka, który był przekonany, że przed jego oczyma rozpościera się gigantyczne polę marihuany, a dorodne krzewy rosną po to, by trafić w postaci narkotyków do nielegalnego obrotu. Setki, jeśli nie tysiące roślin zauważył z drogi.
Dwa radiowozy na polu w województwie łódzkim. Policjanci obeszli plantację konopi i odjechali
22 lipca ok. godz. 17 na pole w Czarnocinie dotarły dwa radiowozy. Funkcjonariusze szybko ustalili, kto jest właścicielem plantacji. Ten zresztą nawet nie próbował się przed nimi ukryć. Wyjaśnił, ze to legalna uprawa, co się potwierdziło. Na tym praca policjantów się więc zakończyła.
Czy uprawa konopi jest w Polsce legalna?
W Polsce legalnie można uprawiać konopie włókniste, czyli przemysłowe, ale tylko do ściśle określonych celów. To inna odmiana niż konopie indyjskie, z których kwiatostanów uzyskuje się susz - marihuanę. Konopie włókniste charakteryzują się niskim stężeniem THC (głównej substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach) i wyższymi poziomami CBD (oleju konopnego).
Od maja 2022 r. uprawa konopi włóknistych w Polsce jest ułatwiona i zgodna ze zmodyfikowanym niedawno prawem, ale tylko:
- na potrzeby włókiennicze, chemiczne, celulozowo-papiernicze, kosmetyczne, farmaceutyczne i energetyczne,
- na potrzeby nasiennictwa i naukowo-badawcze,
- na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin,
- w celu hodowli odmian konopi włóknistych, rekultywacji i remediacji gruntów,
- na cele spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe i izolacyjne.
Trzeba mieć pozwolenie na uprawę konopi włóknistych.