WOŚP 2025 - cel zbiórki. Na co zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?

i

Autor: AKPA

WOŚP 2025

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu? Wszystko zależy od sposobu przekazania pieniędzy

2025-01-24 10:52

W najbliższą niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Puszki jednak już pojawiły się w wielu punktach w całym kraju, trwają licytacje. Są tacy, którzy każdego roku bardzo hojnie obdarowują konto WOŚP. A czy darowizna ta podlega odliczeniu? Temat skomentowała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Finał WOŚP 2025. Najważniejsze informacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nieprzerwanie gra i pomaga od 1993 roku. Od tego czasu Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kupuje najnowocześniejsze sprzęty medyczne dla szpitali, prowadzi ogólnopolskie programy medycznych,  a także realizuje program edukacyjny promując pierwszą pomoc, zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.

W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliarda złotych, które przeznaczono na zakup 74,5 tysiąca najróżniejszych urządzeń medycznych!

WOŚP przede wszystkim gra dla najmłodszych, ale nie tylko. Były zbiórki między innymi na walkę z sepsą, leczenie chorób płuc czy serca. 

Motywem przewodnim 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 26 stycznia, jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, a hasło brzmi "Gramy na zdrowie!". Zebrane środki przeznaczone zostaną na hematologię i onkologię dziecięcą.

Darowizny na WOŚP. Czy podlegają odliczeniu? Jest komentarz ekspertki

Wiele firm, ale również osób fizycznych wspiera WOŚP. Poza wsparciem dla potrzebujących, przekazaną darowiznę możemy również, w określonych sytuacjach, odliczyć od podstawy opodatkowania. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przy przekazanych darowiznach na cele charytatywne przysługuje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Jednak abyśmy mogli skorzystać z preferencji, muszą być spełnione określone przez ustawodawcę warunki.

Co w przypadku wrzucenia dużej kwoty do puszki wolontariuszy, którzy pojawiają się w całej Polsce?

"Niestety, pieniądze wrzucone do puszki nie mogą podlegać odliczeniu, gdyż w tej sytuacji darczyńca pozostaje anonimowy. Wolontariusze nie wydają też dowodu, który potwierdzałby dokonanie darowizny" – zaznacza Monika Piątkowska.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku tzw. wirtualnej skarbonki.

"Osoba, która założyła wirtualną skarbonkę nie jest posiadaczem zebranych pieniędzy, ani też nie jest darczyńcą. Założyciel skarbonki nie będzie miał możliwości odliczenia zebranej na jego skarbonce kwoty od podatku. Będą natomiast miały do tego prawo poszczególne osoby, które wpłaciły na skarbonkę, pod warunkiem, że posiadają dowód wpłaty z informacjami: kto i komu wpłacił oraz jaki był cel tejże wpłaty"  - podkreśla Monika Piątkowska.

Podobnie sytuacja wygląda z przelewami internetowymi. Darczyńca musi zachować potwierdzenie przelewu, na którym są wskazane jego dane, jak również dane obdarowanego oraz określony cel wpłaty. Jeśli wpłata spełnia takie warunki, zgodnie z ustawą o PIT, możliwe jest odliczenie darowizny od podstawy opodatkowania

"Szczególnym przypadkiem są aukcje internetowe. Osoba, która wylicytuje dany przedmiot lub usługę, mimo że formalnie wpłaciła zadeklarowaną kwotę na rachunek WOŚP, nie może odliczyć tejże darowizny, gdyż aukcja stanowi transakcję zakupu przedmiotu lub usługi"– dodaje ekspertka z e-pity.pl

Jerzy Owsiak - za co Polacy pokochali twórcę WOŚP? To prawdziwy człowiek orkiestra!

Najciekawsze aukcje WOŚP w Łódzkiem