Znamy wyniki najnowszego badania sondażowego, dotyczącego największych obaw młodych Polaków. Z raportu przygotowanego przez UCE RESEARCH i RISIFY.pl wynika, że niemal co drugi Polak w wieku 18-35 lat obawia się braku pieniędzy. Lęk ten wskazało 47,4 proc. ankietowanych.
- W mojej ocenie, jest to wynikiem zarówno wysokiej inflacji, jak i innych czynników, takich jak niskie zarobki na początku kariery zawodowej i presja konsumpcyjna. Młodzi Polacy potrzebują możliwości zwiększenia dochodów, aby mogli lepiej planować swoją przyszłość i zmniejszyć stres związany z finansami - komentuje psycholog Patryk Rzepka z platformy psychoterapii RISIFY.pl.
Lęk o brak pieniędzy częściej wskazują kobiety (49,3 proc.) niż mężczyźni (45,3 proc.). Mówią o nim głównie mieszkańcy wsi i z miejscowości liczących do 5 tys. mieszkańców (54,4 proc.), osoby z miesięcznym dochodem netto w wysokości 1000-2999 zł (54,9 proc.) i ze średnim wykształceniem (51,6 proc.).
Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się obawy o wzrost kosztów życia (27 proc.), o utratę pracy lub możliwości zarobkowania (24 proc.), o rosnące ceny w sklepach (23,9 proc.), a także o wysokie podatki (23,6 proc.).
- Te wszystkie obawy odzwierciedlają trudną sytuację ekonomiczną młodych ludzi - zauważa ekspert z platformy RISIFY.pl. - Wskazują na niestabilność finansową i niepewność na rynku pracy, z którą muszą się mierzyć. Młodzi ludzie często dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, co wiąże się z niższymi zarobkami i mniejszymi możliwościami oszczędzania. Wysoka inflacja, rosnące koszty życia i podatki dodatkowo obciążają ich budżety. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że młode osoby coraz częściej odczuwają duży stres związany z finansami, co może wpływać na ich decyzje życiowe, w tym związki i rozwody.
Polecany artykuł:
Czego obawiają się młodzi Polacy (18-35 lat):
- brak pieniędzy – 47,4%
- wzrost kosztów życia – 27%
- utrata pracy lub możliwości zarobkowania – 24%
- rosnące ceny w sklepach – 23,9%
- wysokie podatki – 23,6%
- popadnięcie w długi – 20,9%
- napływ imigrantów – 19,6%
- śmierć bliskiej osoby – 16,7%
- bycie ofiarą oszustwa – 14,7%
- powrót wysokiej inflacji – 14,4%
- (...)
- małżeństwo – 1,1%
- zazdrość innych ludzi – 1,1%
- macierzyństwo / ojcostwo – 1,1%
- brak awansu zawodowego – 1%
- hejt w internecie – 0,9%
- kontakt z urzędami – 0,4%
Tylko 1,5 proc. Polaków w wieku 18-35 lat niczego się nie obawia. Z kolei 2,5 proc. ankietowanych nie wie, czy coś budzi ich niepokój. Natomiast 2,6 proc. respondentów boi się czegoś innego, co nie zostało uwzględnione na liście blisko 40 specjalnie dobranych obaw.
- Fakt, że tylko 1,5% proc. ankietowanych zupełnie niczego się nie boi, wskazuje na powszechną obecność lęków w codziennym życiu młodych ludzi - podkreśla Patryk Rzepka. - Wynik badania nie jest zaskakujący, ale jednocześnie pokazuje, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z ich obawami.