wierzenia

Czarny kot, rozsypana sól czy zbite lustro. Skąd wzięły się popularne w Polsce przesądy?

2024-06-03 15:08

Kto z nas widząc czarnego kota przechodzącego przez ulicę nie ma chwili zawahania? Nauczyliśmy się wierzyć w przesądy bardziej lub mniej, ale czy tak naprawdę wiemy skąd one się wzięły? Sprawdźcie koniecznie, jaka jest historia popularnych w Polsce zabobonów.

Przesądy. Skąd się wzięły zabobony?

Przesądy, to nic innego jak głęboko skrywane obawy i lęki, które tlą się pod powierzchnią naszej świadomości, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu pamięć o nich nie mija.  Są pozostałościami po dawnych systemach wierzeń, które niosły za sobą określone sposoby myślenia i styl życia.

Choć zabobony w większości były i są negatywne, kojarzą się z nieszczęściem, jest kilka przedmiotów czy zachowań, które uważa się, że przynoszą szczęście.

Okazuje się, że najwięcej obecnych przesądów ma swoją genezę w czasach czarownic, czyli między XV a XVII wiekiem. Ludzie w tamtych czasach wierzyli w magię, która była tak naprawdę niewyjaśnioną, ale i  niebezpieczną dziedziną. A więc wywoływała również duży strach, szczególnie, że uczonych było mało.

A czy wiesz skąd dokładnie pochodzą przesądy, w które wciąż wierzymy? W naszej galerii poniżej znajdziesz odpowiedź!

Opole 2024. Żona Skiby w rajtuzach, Kowalska w błękitach, a Kozidrak... sami oceńcie
Sonda
Poważnie traktujesz przesądy?
Kolor okna. NOSEL WKRĘCA