Będzie nocna prohibicja alkoholowa w centrum Łodzi? Łodzianin zbiera podpisy

i

Autor: pixabay,Facebook/Jakub Kowalski, Archiwum prywatne

Prohibicja

Coraz bliżej wprowadzenia nocnej prohibicji alkoholowej w centrum Łodzi. Ruszają konsultacje

2025-05-13 10:21

Obywatelski projekt uchwały w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w centrum miasta trafił pod obrady Rady Miejskiej w Łodzi. Radni zdecydowali jednak, że głos w tej sprawie powinni zabrać mieszkańcy. Ruszają właśnie konsultacje społeczne, które potrwają do końca maja.

Ruszają konsultacje w sprawie nocnej prohibicji w centrum Łodzi

W Polsce milion osób jest uzależnionych od alkoholu, a trzy razy więcej pije szkodliwie. W samej Łodzi z uzależnieniem zmaga się około 45 tys. osób, a 60 tys. pije w sposób ryzykowny. Według WHO ograniczenie dostępności alkoholu jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi mających na celu zwalczanie szkodliwego picia. Mając w uwadze zalecenia WHO, łodzianin Jakub Kowalski w marcu zaczął zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach między 22:00 a 6:00. Projekt dotyczy siedmiu łódzkich osiedli: Katedralna, Śródmieście-Wschód, Stary Widzew, Stare Polesie, Górniak, Bałuty-Doły i Bałuty Centrum.

- Siedem osiedli zostało wybranych z kilku względów. Po pierwsze jest na nich najwięcej punktów sprzedaży alkoholu i wydawanych jest najwięcej koncesji, ale jednocześnie jest to obszar tzw. strefy zdegradowanej, która jest objęta rewitalizacją. Miasto w 2016 roku wyznaczyło ten teren jako obszar, który powinien zostać objęty rewitalizacją właśnie ze względu na negatywne zjawiska społeczne, na które niestety ma wpływ nadużywanie alkoholu. Ten obszar wydaje się być najbardziej zasadnym – powiedział nam Jakub Kowalski.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, co oznacza, że objąłby nie tylko sklepy spożywcze (również Żabki), ale także stacje benzynowe. Zakaz nie dotyczyłby pubów i restauracji. Łodzianin potrzebował co najmniej 300 podpisów, żeby projekt uchwały został rozpatrzony przez Radę Miejską. Udało się zebrać ponad 600 podpisów. W połowie kwietnia projekt trafił do Rady Miejskiej, ale radni nie zdecydowali się na głosowanie. Uznali, że głos w tej sprawie powinni zabrać mieszkańcy, dlatego uchwała została skierowana do konsultacji społecznych, które potrwają do końca maja.

Łódzkie strefy alkoholu. Tam sprzedaje się najwięcej 

Stowarzyszenie Łódź Cała Naprzód przygotowało analizę dotyczącą sprzedaży alkoholu w Łodzi, wyróżniając tzw. wyspy gęstości, czyli miejsca, gdzie sprzedaje się najwięcej procentowych trunków.

- Jeżeli Łódź ma królową alkoholu, nazywa się Katedralna. Na tysiąc mieszkańców przypada tam aż 4,19 punktu sprzedaży alkoholu. To rekord, który bije na głowę pozostałe dzielnice miasta – podaje ŁCN.

Kolejne miejsce zajmuje Dolina Łódki, gdzie jest 3,70 punktów na 1000 mieszkańców, a trzecie osiedle Nad Nerem, gdzie naliczono 3,68 punktów. Tuż za podium jest Stare Polesie (3,04), a miejsce piąte zajmują Bałuty Zachodnie (2,98).

- W całej Łodzi na 1000 mieszkańców przypadają średnio 2 punkty sprzedaży alkoholu. Jednak dla 7 osiedli, których dotyczy społeczny projekt, średnia ta wzrasta do 2,73 punktu sprzedaży na 1000 mieszkańców – znacznie powyżej miejskiej normy. Można też spojrzeć na to z innej perspektywy: aż 42% wszystkich sklepów z alkoholem mieści się w siedmiu wskazanych osiedlach, choć mieszka tam zaledwie 22% łodzian. Ta dysproporcja mówi sama za siebie - podkreślają społecznicy z ŁCN i dodają, że przykłady z Krakowa, Katowic czy miast amerykańskich dowodzą, że ograniczenie sprzedaży – szczególnie w godzinach nocnych – przynosi wymierne efekty, jak na przykład spadek interwencji policji.

Łódź Radio ESKA Google News

Gdzie odbędą się konsultacje w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu?

Przeciwnicy ograniczenia sprzedaży alkoholu przekonują jednak, że nocna prohibicja może doprowadzić do rozwoju szarej strefy, a osoby, które będą chciały się napić i tak znajdą sposób. Wśród kontrargumentów pojawiają się także głosy, że zrobi się bardziej niebezpiecznie w barach, do których przeniosą się osoby pijące pod chmurką.

Decyzja ostatecznie będzie należeć do mieszkańców. W czwartek, 22 maja, w Biurze Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10, odbędzie się protokołowane spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. Start o godzinie 17:00.

Ponadto w dniach 13-29 maja 2025 r. odbywają się dyżury konsultacyjne w siedzibach rad jednostek pomocniczych Miasta Łodzi. Oto harmonogram dyżurów:

  • Osiedle Katedralna, ul. kpt. pil. Franciszka Żwirki 3 w Łodzi, dnia 13 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00;
  • Osiedle Śródmieście-Wschód, ul. Stefana Jaracza 42 w Łodzi, dnia 19 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00;
  • Osiedle Stary Widzew, ul. Przędzalniana 22 w Łodzi, dnia 20 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00;
  • Osiedle Stare Polesie, ul. Stefana Żeromskiego 25 w Łodzi, dnia 21 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00;
  • Osiedle Górniak, ul. Słowiańska 30 w Łodzi, dnia 27 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00;
  • Osiedle Bałuty-Doły, ul. Wojska Polskiego 122 w Łodzi, dnia 28 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00
  • Osiedle Bałuty Centrum, ul. Łagiewnicka 118 (filia Biblioteki Miejskiej nr 2 w Łodzi), dnia 29 maja 2025 r. w godzinach 17.00 – 19.00.

Dodatkowo w dniach 26-30 maja w godzinach 9:00 – 18:00 będzie można udać się do punktu konsultacyjnego w Biurze Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej przy al. Politechniki 32 w Łodzi - pokój nr 206.

Quiz. Alkoholowe obyczaje w PRL
Pytanie 1 z 10
wina owocowe były zaprawione:
W Warszawie zbliża się nocna prohibicja! Co na to mieszkańcy?