76,9 proc. dorosłych Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów – wynika z najnowszego raportu UCE RESEARCH i Implant Medical. Tylko 7,9 proc. ankietowanych uważa zdecydowanie, że zna ich znaczenie, a 15,2 proc. osób stwierdziło, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu zaznaczają, że choć blisko 8 proc. badanych twierdzi, iż zna znaczenie pasków, to wcale nie oznacza, że ta wiedza jest zgodna z prawdą.
- Wiele razy spotykałem pacjentów, którzy podobnie mówili, po czym opowiadali rzeczy niemające potwierdzenia w rzeczywistości – mówi dr n. med. Piotr Przybylski, nauczyciel akademicki i współautor badania z Implant Medical.
Choć kolorowe paski na tubkach to niezbyt rzucająca się w oczy informacja, to od wielu lat jest przedmiotem różnego rodzaju polemik, szczególnie na forach internetowych. Dyskusje toczą się wokół tego, czy pasty mają większą lub mniejszą skuteczność i ile danego preparatu trzeba nakładać na szczoteczkę. Z kolei niektórzy zastanawiają się, czy oznaczenie nie jest czasem tylko chwytem marketingowym.
– Wokół tego tematu narosło sporo mitów, które w sposób zasadniczy szerzą dezinformację – podkreśla dr n. med. Piotr Przybylski. - Pacjenci czasem sądzą, że kolor zielony ma większe działanie profilaktyczne lub odpowiada temu, że dana pasta do zębów została wyprodukowana w większości ze składników naturalnych. Myślą też, że pasek niebieski oznacza lepsze działanie wybielające, czerwony – eliminujące krwawienie z dziąseł, a czarny – przeciwpróchnicze.
Polecany artykuł:
Prawda jest jednak taka, że paski na tubkach nie przekazują absolutnie żadnej informacji na temat właściwości pasty, w tym jej składu.
- Wskazane paski to tzw. eye marks, czyli oznaczenia stricte drukarskie. Mówiąc zupełnie wprost, maszyna zaznacza miejsce, w którym później będzie zgrzewana tubka. Kolor paska jest zależny od jej rodzaju, ale też od temperatury używanej do zgrzewu i materiału wykorzystywanego do produkcji tubki. Z reguły jest on identyczny jak barwa napisów na opakowaniu - wyjaśnia dr n. med. Piotr Przybylski. - Należy bezwzględnie stwierdzić, że teorie mówiące o właściwościach, w tym o składzie chemicznym i przeznaczeniu, danej pasty do zębów nie są prawdziwe.