Dużo chętnych na dobrowolne szkolenia wojskowe
Program szkoleń wojskowych dla cywilów „Wakacje z wojskiem” wystartował w czerwcu. MON zorganizował trzy 27-dniowe turnusy, które odbywają się w 70 jednostkach wojskowych w całej Polsce. Program skierowany jest do osób między 18. a 35. rokiem życia. W trakcie szkolenia młodzi uczą się taktyki wojskowej, obsługi pojazdów wojskowych oraz przetrwania w trudnych warunkach. Noszą mundury oraz broń. Pierwszy turnus zaczął się w pierwszej połowie czerwca, a drugi wystartował w połowie lipca. Chętnych nie brakuje.
Jak podaje Bankier.pl, od początku roku zrealizowano łącznie pięć turnusów Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz dwa skrócone przeznaczone dla kadetów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego oraz Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Wzięło w nich udział już 15 tys. osób.
Młodych przekonuje wysokie wynagrodzenie
Jak przekazała portalowi mjr Renata Mycio, zainteresowanie ochotniczą służbą wojskową jest ogromne zarówno ze strony pań, jak i panów. 30 proc. ochotników to kobiety.
Jak przyznaje rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, na zainteresowanie młodych szkoleniami wojskowymi ma wpływ pokaźne wynagrodzenie. W tym roku stawka wzrosła o 20 proc. Z 4950 do 6000 złotych brutto za 27-dniowy turnus. Tyle samo wynosi uposażenie zasadnicze zawodowego żołnierza. Młodzi, przed ukończeniem 26. roku życia, dostają całą kwotę na rękę.
Przed ochotnikami jeszcze jeden turnus „Wakacji z wojskiem”, który zaczynie się 19 sierpnia i potrwa do 14 września. W planach są jeszcze dwa turnusy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Pierwszy wystartuje na przełomie września i października, a drugi w połowie listopada. Wciąż jeszcze można się zgłosić.
Obowiązkowa służba wojskowa. W jakich krajach?