Biblioteka MeMo

i

Autor: UMŁ

Wydarzenia w Łodzi

Biblioteki miejskie zamieniają się w osiedlowe centra kulturalne. Atrakcji nie brakuje!

2023-05-23 15:19

Łódzkie biblioteki to nie tylko miejsce, w którym w spokoju możemy przeczytać swoje ulubione książki, ale również prawdziwe centra kultury. W placówkach organizowane są przeróżne wydarzenia dla osób w każdym wieku. Sprawdźcie, co czeka nas w najbliższym czasie.

Wydarzenia w łódzkich bibliotekach

  • Mediateka MeMo "Moc kobiet - warsztaty rozwoju osobistego" 23.05. godz. 18:00

Warsztaty skierowane są do osób, które chcą odzyskać swoją moc oraz nauczyć się, jak być czułymi i wspierającymi dla samych siebie.

Spotkanie prowadzone w atmosferze czułości i akceptacji pozwoli dostrzec uczestniczkom ich uzdolnienia i talenty, możliwości i umiejętności, a także pozwoli docenić ich osiągnięcia. A wszystko po to, by móc nauczyć się rozpoznawać oraz pielęgnować swoje osobiste szczęście.

Warsztat jest dla kobiet, którym zdarza się zapomnieć o swojej doskonałości, których wewnętrzny krytyk jest aktywny zbyt często, które zapominają o swoich talentach, rzadko korzystają ze swoich doświadczeń lub wręcz przeciwnie – mają one ograniczający wpływ na życie. Prowadząca: Izabela Kostka-Skwarczyńska – trenerka rozwoju osobistego. Warunkiem udziału jest posiadanie karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

  • Mediateka MeMo "Dyskusyjny Klub Reportażowy" 23.05. godz. 18:00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Reportażowego, na którym rozmawia się o szeroko pojętej literaturze non-fiction, a zwłaszcza o reportażu. 23 maja rozmowa będzie oscylowała wokół reportażu „W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii” autorstwa Roberta Kolkera.

Robert Kolker to amerykański dziennikarz. Pracował jako redaktor w „New York Magazine” oraz reporter „Bloomberg News” i „Bloomberg Businessweek”. Publikował również w pismach „The New York Times Magazine”, „Wired”, „GQ”, „O, The Oprah Magazine” oraz „Men’s Journal”. Laureat wielu nagród za wybitną i wnikliwą pracę dziennikarską. Autor książek „Lost Girls” i „W ciemnej dolinie”.

Wstęp wolny. Warunkiem udziału jest posiadanie karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

  • Biblioteka Miejska w Łodzi filia nr 56 "Nie daj się okraść" 24.05. godz. 10:00

Oszuści są bardzo sprytni, potrafią uśpić czujność i przekonać do dobrowolnego oddania wszystkich oszczędności. Na pytanie, jak się uchronić przed działającymi w ten sposób złodziejami, odpowiedzą przedstawiciele Straży Miejskiej.

  • Biblioteka Miejska w Łodzi filia nr 73 "ABC poszukiwań genealogicznych”  24.05. godz. 16:30

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z genealogią, rodzajami źródeł do badań genealogicznych i metodyką poszukiwań w różnych zasobach.

Warsztaty poprowadzi łódzka pisarka i archiwistka, Ewa Anna Michalska. Warsztaty zostaną wzbogacone o część praktyczną. Każdy z uczestników będzie uczył się wykorzystywać materiały archiwalne.

Zapisy - 571 553 073

  • Mediateka MeMo "Spotkanie z ludźmi teatru" 24.05. godz 18:00

18 czerwca w Teatrze Lalek „Arlekin” premierę będzie mieć spektakl zatytułowany „Frankenstein”, inspirowany prozą Mary Shelley. 24 maja w Mediatece MEMO odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.

Sztuka wpisuje oryginalne wątki fabularne w konteksty bliskie współczesnej młodzieży: poczucie wyobcowania, odrzucenie, trudne relacje z rodzicami, presja otoczenia i wygórowane oczekiwania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Te dylematy zna większość z nas, a w młodzieży rezonują one wyjątkowo mocno.

Przedstawienie jest utrzymane w klimacie groteski z elementami horroru. Dużą rolę odgrywa w nim warstwa plastyczna teatru lalek i formy oraz korzystanie z rozwiązań czarnego teatru.

Reżyserem spektaklu jest Przemysław Jaszczak, a autorką adaptacji Magda Żarnecka. Ich „Frankenstein” kierowany jest do dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Projekt zadaje kluczowe pytania o odpowiedzialność zbiorową, a kultowa historia stworzona przez Mary Shelley wydaje się wyjątkowo trafnym pretekstem, by porozmawiać z młodzieżą o przemocy i jej źródłach. W końcu niemal w każdej klasie jest taki kozioł ofiarny, ktoś spychany na margines. Człowiek ma jednak swoje granice i, jak dobitnie pokazała autorka, nigdy nie wiadomo, która iskra poniżenia będzie decydująca i wywoła pożar nie do zatrzymania.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karty Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

  • Mediateka Memo "Spotkanie z psychoterapeutką" 25.05. godz. 18:00

W ramach IX Łódzkich Senioraliów odbędzie się spotkanie z Alicją Długołęcką, psychoterapeutką, edukatorką seksualną i autorką książki „Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet”.

Rozmowa dotyczyć będzie:

– stereotypów w postrzeganiu społecznym kobiet 60+ – czy musimy się na nie godzić?;

– radzenia sobie z naturalnymi objawami starości: zmieniającym się wyglądem zewnętrznym, problemami zdrowotnymi, kondycją fizyczną – czy musimy nadążać?;

– seksualności na emeryturze – czy to się nam po prostu należy?;

– „kiedyś to były czasy”, czyli tęsknoty za młodością – nasze doświadczenia a relacje z młodszymi pokoleniami;

– straty i samotności – jak znaleźć nadzieję na przyszłość? czy coś nas jeszcze czeka?

Po spotkaniu, które poprowadzi Agata Woźniewska-Maczuga, wiceprezeska Fundacji Herbooks, wśród uczestników zostaną rozlosowane trzy darmowe egzemplarze książki „Przypływ” od Wydawnictwa ZNAK.

  • Mediateka MeMo "Piątka z gamedevu" 26.05. godz 17:00

Ty też możesz zrobić kolejnego „Fortnite’a”! W czasie prezentacji wspólnie odpowiemy na pięć wielkich pytań, które nurtują każdego, kto myślał o tworzeniu gier.

Czy trzeba umieć programować? Czy to prawdziwa praca i można się z tego utrzymać? Czy łatwo jest zrobić własną grę? Czy praca w gamedevie to tylko robienie kolejnych gier o strzelaniu? I najważniejsze: czy każdy może robić gry?

Prelekcję poprowadzi Maciej Karbownik, posiadający 9-letnie doświadczenie w pracy na różnych stanowiskach, przede wszystkim programisty i projektanta, laureat nagrody HTC w kategorii gier VR. Pracował przy projektach edukacyjnych, wirtualnych szkoleniach, grach mobilnych oraz technologii VR i AR. Zwolennik nowoczesnej edukacji i powszechnego dostępu do specjalistycznej wiedzy na wysokim poziomie.

Jak obecnie powstaje film rysunkowy?

Kolejny łódzki woonerf. Zmiany w ruchu i rozkładach komunikacji miejskiej